Edip Paçal

STK Yöneticisi, İş Adamı, Eğitimci

Doğum
12 Ekim, 1955
Eğitim
Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Fizik - Kimya - Biyoloji Bölümü
Burç

Eğitimci, iş adamı, STK yöneticisi. 12 Ekim 1955'te Diyarbakır'da doğdu. Tüm eğitim hayatını Diyarbakır’da tamamladı. Sırasıyla; Namık kemal İlkokulu, Ali Emiri Orta Okulu, Ziya Gökalp Lisesi ve Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Fizik - Kimya - Biyoloji Bölümünden mezun oldu. 

Öğrencilik yıllarında; Ziya Göklap Lisesi futbol takımı kaptanlığı, Diyarbakır Eğitim Enstitüsü futbol takım kaptanlığı ve spor yurdu başkanlığını üstlendi. Bu kaptanlık dönemlerinde şampiyonluklar yaşadı.

Enstitüyü bitirdikten sonra 1977 - 80 arası Diyarbakır lisesi fizik öğretmenliği ve Diyarbakır Eğitim Fakültesi beden eğitimi bölümü hocalığı görevinde bulundu. 1982 yılında Shell şirketinde formen olarak işe başladı, 2003 yılında üretim mühendisi olarak buradan emekli oldu. 

2005 yılından bu yana turizm ve inşaat alanında iş hayatına devam etmektedir. İyi derecede İngilizce, orta derecede Kürtçe, az düzeyde Rusça ve Arapça bilmektedir. Evli ve 3 kız babasıdır.

Edip Paçal, Diyarbakır Ayspor ve Karacadağ kulüplerinde amatör olarak 11 yıl aktif futbol oynadı, Diyarbakır şampiyonu olarak bir çok şampiyonada Diyarbakır’ı temsil eden kadrolarda görev aldı.

Topluma faydalı dernek ve vakıfların sosyal projelerinde aktif olarak görev alan ve Diyarbakır’ın doğru tanıtımı konusunda ulusal ve uluslararası bir çok projede aktif olarak çalışan Edip Paçal'ın çalışmalarına katıldığı sivil toplum kuruluşları:

Diyarbakır Kültür ve Turizm Derneği.

Diyarbakır Tanıtma, Kültür Ve Yardımlaşma Vakfı.

Diyarbakır Turizm Platformu.

Diyarbakır Musiki ve Müzisyenler Derneği.

HAYTAP – Türkiye Hayvan Hakları Federasyonu (Geçmiş Dönem Başkanı)

DİHAYKO – Diyarbakır Hayvan Hakları ve Çevre Derneği

Diyarbakır ve Dicle Rotary Kulüpleri..

Edip Paçal'ın, halen başkanlık görevini yürüttüğü Diyarbakır Musiki ve Müzisyenler Derneği 2014 yılında kuruldu, birçok konser ve tanıtım organizasyonunu başarı ile gerçekleştirdi.

KAYNAK: Bilgi teyidi (Aralık 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör