Hüseyin Bürge

Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı, Milletvekili, Eğitimci, Siyasetçi

Doğum
10 Ağustos, 1955
Eğitim
İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü
Burç

Eğitimci, kamu yöneticisi,  belediye başkanı siyaset adamı, milletvekili. 10 Ağustos 1955’te Kırklareli’ne bağlı Çeşmeköy’de doğdu. Babasının adı Sezai, annesinin adı Münevver’dir. İlkokulu Merkez Çeşmeköy’de okuyarak, orta öğretimini Edirne İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Yüksek öğrenimini ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde tamamlayarak, bu okuldan 1980 yılında mezun oldu. 1983 yılında Konya Ermenek Göktepe Lisesinde öğretmenlik ve idarecilik, 1994 yılı Mart ayına kadar Bayrampaşa Tuna Lisesinde öğretmenlik yaptı. 1989 yılında İstanbul’da yılın en iyi öğretmenlerinden biri seçilerek, ödüle layık görüldü. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Arapça Dili Eğitim ve Öğretim Metot ve Teknikleri üzerine çalışmalar yapmak üzere, araştırma görevlisi olarak bir süreliğine Mısır’a görevli olarak gönderildi.

Bürge, 1993 yılında Mahalli İdareler Enstitüsü tarafından verilen; ‘şehir planlaması, belediyecilik ve yöneticilik programlarını’ başarıyla tamamladı. Bu eğitimin ardından; 27 Mart 1994 Yerel Seçimlerinde yüzde 30.27’lik oy oranı ile Refah Partisi’nden Bayrampaşa Belediye Başkanı seçildi. 18 Nisan 1999 Yerel Seçimlerinde 35.36 oyla Fazilet Partisinden, ikinci kez Bayrampaşa Belediye Başkanı seçildi, 28 Mart 2004 Yerel Seçimlerinde yüzde 51.9 oy oranı ile bu sefer AK Parti’den Bayrampaşa Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde yüzde 44.5 oy oranı tekrar AK Parti’den Bayrampaşa Belediye Başkanı seçilerek, Bayrampaşa’dan aralıksız dört dönem Belediye Başkanı seçilme başarısı gösterdi.

Balkan Belediyeler Formu Başkanlığı, Balkan Belediyeler Birliği Başkanlığı, Balkan Medeniyetler Derneği (BALMED)Başkan Yardımcılığı, Bayrampaşa Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği gibi çok sayıda ulusal ve uluslararası, sosyal amaçlı derneklerde ve vakıflarda aktif görevlerde bulunan Bürge; halen Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı ve bu vakfa bağlı Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

24., 25. ve 26. Dönem genel seçimlerinde Akparti'den İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Üç yıl AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı görevini yürüttü. TBMM İçişleri Komisyonu Başkan Vekili ve Türkiye Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak görev yaptı.

 KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – İstanbul 2. Bölge (akparti.org.tr, 27.05.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör