Bülent Özcan

Şair

Doğum
25 Şubat, 1973
Eğitim
Southgate (Londra), New Kolej (Nottingham)
Burç
Diğer İsimler
Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan

Şair. 25 Şubat 1973, Sarız / Kayseri doğumlu. Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullandı. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesindeki öğrenimini yarım bıraktı (1995). Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolej’de okudu. Gaziantep’te yayımlanan Doğuş, Önder, Yeni Gazete, Sizin Gazete, Ekspres ve Arena gazetelerinde sanat yönetmenliği, Doğan ve Şok gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Spor 27 gazetesinde felsefe ve kültür sanat üzerine yazılar yazdı. Şiir sergileri açtı. Mayıs 1997’de Londra’ya yerleşti.

İlk şiiri “Yeni Bir Gün”, Türkiye Çocuk dergisinde (18 Ağustos 1989) çıkmıştı. Diğer şiirlerini Şafak (1993, Yunanistan), Ses, Ana, Gülpınar, Hayat, Berfin Bahar, Çalı, Edebiyat Gündemi, Köşe Taşı (İngiltere), Öteki-siz, Dem (Almanya), Wird (Almanya), Demokratik Gündem (Almanya), Avrupa (İngiltere), Olay (İngiltere) Hürriyet Kelebek, Aykırı Sanat, Son Haber, Ozan, Damla, Şiir Defteri, Tepe Edebiyat, Kuzeysu, Kırkmerdiven gibi gazete ve dergilerde yayımladı. 1988 yılında Türkiye Çocuk dergisi tarafından Yılın Araştırmacısı seçildi. Şiir sanatına yapmış olduğu katkılardan dolayı 1990 yılında Müzik Magazin dergisi tarafından “Onur Belgesi” ile ödüllendirildi. “Bir Dünya Büyüyor Yüreğimde” adlı şiiriyle 1992 yılında İsveç Hümanist Enternasyonal Jüri Özel Ödülünü, Türkiye dergisi ve Bay Ajans tarafından düzenlenen Barış Şiiri yarışmasında ikincilik ödülünü aldı. Şiirleri, Naser Feiz tarafından Farsçaya çevrilerek Tahran’da ve İngilizceye çevrilerek İngiltere ve Amerika’da  antolojilerde yer aldı. Şiirlerinin bir bölümü Birol Topaloğlu, Cihangir Bostancı, Gül Kansu, Suat Adalar tarafından bestelendi. Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Kilis Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

“Sevdiğim şair Bülent Özcan benim ilk kez Gaziantep’te tanık olduğum yürüyüşünü epeyce bir süredir Londra’da sürdürüyor. Dilinden, Türk şiirinin ana gövdesinden kopmak şurda dursun, her yeni çalışmasında bu gövdeye daha yakından eklemlenerek...” (Ataol Behramoğlu)

“En Güzel Ben Ölürüm’de gönül okşayan şiirler de var, yürek burkan şiirler de. Birçoğu keskin bir zekanın ışıltıları; bir çoğu da derinden duyan, yaşayan ve seven bir ruhun şakıması gibi... Neşeyle hüznün, iyimserlikle umarsızlığın böyle sarmaş dolaş olduğu pek az kitap biliyorum.” (Talat Sait Halman)

ESERLERİ (Şiir):

En Güzel Ben Ölürüm (1994, yeni şiirleriyle birlikte: 1996), Bağbozumu (ortak kitap, 1995), Gelincik Tozları (2002).

KAYNAKÇA: Halil Özden / Şair Bülent Özcan (Gölge, Nisan 1991), Yılmaz Aybar / Gerçek Sanatçılık (Eflâtun, Şubat 1992), Şiir Defteri’nden Portreler: Bülent Özcan (Şiir Defteri, Şubat 1992), Önce İnsan Sevgisi (Hürriyet Gap, 26.12.1992), Nuşin Kavukçuoğlu-Nedim Saatçioğlu / Eflatun Dergisi Şiir Antolojisi II (1993), Bülent Özcan’dan ‘En Güzel Ben Ölürüm’ (Türkiye, Ocak-Şubat 1995), Ataol Behramoğlu / Anadolu’nun Aydınlık Yüzüne Yolculuklar (Cumhuriyet, 29.4.1995) - Sevdiğim Şair Bülent Özcan (Avrupa, Londra, 7.10.2004), Yaşar İliksiz / Şiirde Genç Bir Nefes: Bülent Özcan (Matbûat, Eylül 1995), Ruşen Hakkı / En Güzel Yaşayan... (Özgür Kocaeli, 18.11.1996), Öner Yağcı (Kitap Gazetesi, Eylül-Ekim 1996), Bülent Güldal (Kıyı, Şubat 1998), Aykırısanat (Temmuz- Ağustos 2001) - Berfin Bahar (Eylül 2003), Bülent Özcan’la Söyleşi (Olay, Londra, 7.8.2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

GELİNCİK TOZLARI

Okumadan atladığın sayfalar,
Hayatının kırık notlarıdır...
Anılar, şimdi o yorgun sular;
Bu şiirin kanayan rüzgârıdır...

Her ırmak kendi göğüne yaslanır,
Her kuş kendi göğünü gök sanır.
Sahiplenerek yürüdüğün o ömür var ya;
Havada uçuşan gelincik tozlarıdır... 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör