Çolpan İlhan

Tiyatro Oyuncusu, Oyuncu

Doğum
08 Ağustos, 1936
Ölüm
25 Temmuz, 2014
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Resim Bölümü
Burç

Tiyatro ve sinema sanatçısı (D. 8 Ağustos 1936, İzmir – Ö. 25 Temmuz 2014, İstanbul). Şair Attilâ İlhan'ın kız kardeşi, sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık'ın annesidir. Lise eğitimine Balıkesir Lisesi'nde başladı. Ardından Kandilli Kız Lisesi ile İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun oldu. Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen oyuncu, Sadri Alışık Kültür Merkezi'nin kurucusudur.

Akademideki arkadaşları ile birlikte “Akademi Tiyatrosu” adıyla bir tiyatro grubu kurdu. Üç sezon Küçük Sahne'de tiyatrolarda rol aldıktan sonra bu tiyaronun dağılmasıyla Oda Tiyatrosu'nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal'ın "Tersine Dönen Şemsiye" sini sahneledi. Ardından Kent Oyuncuları'yla Güner Sümer'in "Yarın Cumartesi"nde oynadı. 1957’de ilk sinema filmi “Kamelyalı Kadın”da başrol oynadı. Aynı yıl içinde Küçük Sahne’de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile “Sevgili Gölge” adlı oyunla ilk profesyonel oyuncu oldu.

1960'ların ortasında sinema filmleriyle sanat yaşantısına geri döndü ve 300'e yakın filmde rol aldı. 1970'lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan İlhan, sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.

25 Temmuz 2014 günü kalp krizi sonucu İstanbul’da hayatını kaybetti. Çolpan İlhan için Akatlar Kültür Merkezi'nde bir anma töreni düzenlendi. Cenazesi aynı gün öğle namazına müteakip Teşvikiye Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda eşi Sadri Alışık'ın yanına defnedildi.

KAYNAK: Çolpan İlhan Vefat Etti (ahaber.com, 25 Temmuz 2014), Ezgi Çapa / Çolpan İlhan hayatını kaybetti (hurriyet.com, 25 Temmeuz 2014), TYB Kültür ve Sanat Yıllığı (2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör