Gonca Özmen

Şair

Doğum
07 Eylül, 1982
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Şair. 7 Eylül 1982, Tefenni / Burdur doğumlu. Öğretmen bir ailenin çocuğudur. Tefenni Atatürk İlkokulu (1993), Burdur Anadolu Lisesi (2000), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü (2004) mezunu. İstanbul’da özel bir eğitim kurumunda İngilizce öğretmeni olarak çalıştı.

Şiirle ilgilenmeye 1994 yılında başladı. Aynı zamanda masal ve denemeler de yazıyor. İlk şiiri, Varlık dergisinde (Haziran 1997) yer aldı. Şiir ve denemeleri; Varlık, kitap-lık, Adam Sanat, Yasakmeyve, E, Edebiyat ve Eleştiri, Le Poète Travaille (Şair Çalışıyor), Dize, Öteki-siz, Kül, Akatalpa, Kavram Karmaşa, Uç, Yom Sanat, Düşlem, İnsan, Şiir Defteri, Morca, Kunduz Düşleri, Bahçe, Mavi Portakal, Şiirli Çıkın, İnsancıl, Mozaik gibi dergilerde yayımlandı. 1997’de Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödüllerinde “dikkate değer” bulundu. 1999 Ali Rıza Ertan ve 2000’de yayımlanmamış şiir kitabı dalında Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülünü kazandı. 2003 İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Berna Moran Şiir Yarışmasında birinci oldu. Kuytumda (2000) ilk şiir kitabıdır.

“Genç şair Gonca Özmen’in ilk kitabı ‘Kuytumda’ Hera Yayınlarından çıktı. Kitabının adı gibi kendisi de, şiirleri de kuytuda nefes alıp veren birisi... Kalbi gurbet kuyusu bir kadın, bulutların, yolculukların, taşların, zamanın, suların, içimizdeki depremin, çok üşümenin, duvarların, bizim olmayan yüzlerimizin ve uzakların şiirlerini yazmış da güneşin ruhunu sevindirmiş!.. (...)

“Bir kere çok kitap okuyan ve şiiri inatla kovalayan, dergileri düzenli takip eden, şiirin kokusunu nerede olsa alan ve şiirin sorunları üzerinde düşünen birisi, her şeye bir çocuk gibi şaşarak bakan, içindeki çocukluğunu İstanbul’un karanlık sokaklarına kaptırmayan, kendini ve şiirini koruyan, hayatı ciddiye alan, her şeyi sorgulayan hakiki bir şair olma yolunda ilerlerken yazdığı şiirleriyle aşkın da ruhunu taçlandırıyor!” (Engin Turgut)

KAYNAK: İlhan Berk / Materia Prima (Adam Sanat, Haziran 1999), Turgay Fişekçi / Şiirin En Gençleri (Cumhuriyet, 6.12.2000), Engin Turgut / Kalbi Gurbet Kuyusu Bir Şairden “Kuytumda” (Cumhuriyet Kitap, 7.12.2000), Soner Demirbaş / Gonca Özmen Şiirinde Yüz: “Kuytumda” (Kavram Kargaşa, Mart-Nisan-Mayıs 2003), Afşar Timuçin / Şair Olan Yürektir (Agora, Mayıs-Haziran 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

BANA BEKLET

Bana beklet yontusunu ayaklarının

Bana beklet saksında o mahcup çiçeği

 

Ben ki beyaz bir sayfanın sıkıntısındayım

Yüzümde suskun ev tenhaları

Yüzümde geçkin bir elmanın kurtları

 

Ah hanginize baksam bir bahçe dağınıklığı

Geçsem içinizden geçsem

Kederimdeki faytonun ağır aksaklığı

 

Bana beklet bu yara bilincini

Ve uçurum ürpertisini ölümlü olmanın

 

Ben ki kuşların göç zamanıyım

Büyüttüğünüz kötülük yılanı

Hüzünle uzandığınız yatakta

 

Ah bilmemenin geniş huzuru

Korkuyu getirdi rüzgar

Öylece koydu aramıza

 

Bitir sessizi ve yeniden başla

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör