Fikret Kemal Bertuğ

Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Neyzen, Müzisyen

Doğum
21 Aralık, 1941
Eğitim
Kadıköy Özel Ticaret Koleji ve Gazetecilik Okulu
Burç
Diğer İsimler
Fikret bertuğ

Müzisyen, Türk Sanat Müziği saz sanatçısı, neyzen. 21 Aralık 1941 tarhinde İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimlerinin ardından 1962’de Kadıköy Özel Ticaret Koleji ve Gazetecilik Okulundan mezun oldu. İlk neyini ve ilk ney dersini, ağabeyi neyzen Selâmi Bertuğ’dan aldı. Sînekemanî Nuri Duyguer ve Tamburî Kemal Batanay’ın derslerine ve meşklerine katıldı.

1962’de, Emin Ongan yönetimindeki Üsküdar Musiki Cemiyetine girdi. Üniversite Korosunun çalışmalarına devam etti. 1962’den itibaren Konya’daki Mevlânâ ihtifallerinde neyzen olarak yer aldı. Ağabeyi Selâmi Bertuğ’dan ve Niyazi Sayın’dan ney yapımını öğrendi. 1972’de girdiği M. Nureddin Selçuk’un ve Kemal Gürses’in yönetimindeki Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti’nde, 1977 yılına kadar çalıştı.

Fikret Bertuğ, 1977’de Nevzad Atlığ’ın daveti üzerine, İstanbul Devlet Korosu’nda göreve başladı. Ruhi Ayangil’in yönetimindeki, Boğaziçi Üniversitesi Korosu ve Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu ile 1978 ile 1994 yılları arasında solist ve orkestra üyesi olarak konserler verdi. Uluslararası İstanbul Festivali’ndeki konserlere katıldı. Yurtiçinde ve Almanya, İsviçre, Finlandiya, İtalya, Tunus, Cezayir ve Mısır gibi ülkelerde, Devlet Korosu, Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu ve başka özel topluluklarla konserler verdi.

Geniş bir taşplak, kitap, dergi, nota, fotoğraf, ephemera ve belge koleksiyonuna sahip olan sanatçı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İstanbul Müzik Şenliği etkinlikleri kapsamında Türk Müziği tarihi ile ilgili muhtelif sergiler ve dinletiler hazırladı. İstanbul’un çeşitli kültür merkezlerinde, İncilâ Bertuğ ile birlikte 1994’ten beri taşplak dinletileri hazırlayıp sundu.

TRT Televizyonları’nda yayınlanan ve toplam 111 bölüm olarak yayımlanan Musikiden Müziğe, Müziğimiz Kültürümüz ve Seyirnağme adlı programları, İncilâ Bertuğ ve Mehmet Güntekin’le birlikte hazırladı. Ağustos 2006 tarihinden itibaren Devlet Korosu’nun Sanat Kurulu üyeliğinde bulunan ve 21 Aralık 2006’da emekli olan Fikret Kemal Bertuğ, ses sanatçısı İncilâ (Denizalp) Bertuğ ile evli ve Hande (d. 1984) ile Gözde (d. 1986) adlarında iki evlât babasıdır.

KAYNAK: Eskimeyen Yol Arkadaşlarımız (devletkorosu.com, 22.06.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör