Güzin Balpetek

Şair

Doğum
27 Nisan, 1983
Eğitim
Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü
Burç

Şair. 27 Nisan 1983, Çermik / Diyarbakır doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Çermik’te tamamladıktan sonra Mersin Hacı Sabancı Lisesinden mezun oldu (2000). Eğitim hayatına Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde devam etti, 2008 yılında buradan mezun oldu.

Aralarında müzisyenlerin de bulunduğu sanatçı bir aileye mensup olan Güzin Balpetek, şiirlerinde doğa ve sevgi temalarını naif bir dille işledi, bunların bir bölümünü Denizin Estiği Nehir (2008) adlı ilk kitabında toplayarak farklı bir şair olduğunu ortaya koydu. 2012 yılında Öteki Denizlere adlı ikinci şiir kitabını yayımladı.

"Şiirlerini okuduğumuzda, daha kitabına koyduğu isimden başlayarak sıra dışı yeni bir şair soluğuyla karşı karşıya olduğumu anlayabiliyoruz. Denizin Estiği Nehir. Bu nasıl, hangi denizin estiği nehirdir ve bu nehir, hayatın ortasında akan, ona canlılık veren bir obje olarak mı, yoksa kendi yatağında usul usul akmaktayken, deniz kadar güçlü ve bir rüzgârın savurmakta olduğu bir hayat mıdır?

Bu hayat, salt şairin kendi dünyasının mı, yoksa kendisiyle içselleştirdiği bir coğrafyanın insanlarının dünyasını mı işaret etmektedir? Soruları çoğaltmadan söyleyebiliriz ki, bu nehir, şairin yani Güzin Balpetek’in varlığını ve etkilerini güçlü bir biçimde hissettiği, tanımlamasını şiirlerin okuyarak kendisiyle birlikte yapabileceğimiz ve en çok ona ait bir rüzgârın (hayatın) savurduğu aynı akıştaki tüm etkilenenlerdir.

 

"Yelkenler kabarıyor oysa gönlümde

Beyaz bir güvercin dalında

Ya olanı kabul et

Ya savaş…”

 

Dizeleri ile, şiirlerine bir önsöz gibi koyduğu;

 

"Acılarımız bıçak değmiş bir yara gibi

Göstermemeye çalışsak ta gittiğimiz yere

Damlıyor ruhumuzdan"

 

Dizeleri, şairimizi ve kitabındaki tüm şiirleri daha iyi anlama imkânını verir gibidir. İlk bakışta insanımızın ruhunda dalgalanıp birbirine karışan ikilemlerin, ne kadar gizlenmeye çalışılsa da fark edilmemesi imkânsızlaşan acılar ile bu acıların sarmaladığı bir coğrafyaya ait bir şairin şiiridir bu.

Aslında bu coğrafya, kitapta sıkça geçen Dicle ve Fırat isimlerinden yola çıkarak, kolaya kaçıp aklımıza ilk gelen coğrafya adını kondurabileceğimiz Güneydoğu’dan ibaret değil; kanımca, en azından tüm Ortadoğu, belki daha büyük bir işaretle tüm dünya coğrafyasıdır.

Yer yer Tagore okuduğumuzu sandıracak kadar heybesinde güçlü bir düşünce derinliği, kültür birikimi, pürüzsüz bir dil dahil, eskiden beri halis şiirde aranan ne varsa hepsini beraberinde sunan, genç ve güçlü bir şairin karşısındayız." (Savaş Yüce)

ESERLERİ (Şiir):

Denizin Estiği Nehir (2008), Öteki Denizlere (2012).

HAKKINDA: İhsan Işık / TEKAA (2. bas. 2009) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

Ayışığı

Terkedilmiş bir tufanım

Yüreğinde yaralar taşıyan

Bir depremim

Uçurumdaki yalnızlık

Seslerdeki bir donuk buseyim

Saçlarım taransa

Ayaklarıma kadar

Ay ışığı süzülür

Gecenin çıplak bakışlarında

Mücerret bir taş gibi

İner göğsüme

Acılarım sancılarım

Engerek bir yılan gibi

Saldırır tüm acımasızlıklar

Çepeçevre sarılmış tüm kötülükler

Zamanın dev aynasına aksetmiş

Çin setti gibi sarmış

Dikilmiş pervane gözcüler

Söyleyemem artık gidemem

Yalnız bir tufanım sanki

Ayrılık denizinde açmış

Ayrılıkları içine körüklemiş

 

(Denizin Estiği Nehir, 2008)

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör