Öznur Çalık

Eczacı, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
01 Ocak, 1965
Eğitim
Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
Burç

Eczacı, siyasetçi, milletvekili, AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı. 1 Ocak 1965, Doğanyol / Pütürge / Malatya doğumlu. asının adı Halit, annesinin adı Makbuledir. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya'da tamamladı. 1988 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek Lisansını ise Sosyal Politikalar üzerine yaptı. Eğitimini tamamladıktan sonra serbest eczacılık yaptı. Aile, kadın, çocuk, bebek, sağlık ve sosyal konularda çeşitli çalışmalar yürüten Çalık, bu alanlarda faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerinde görevler üstlendi. Malatya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Yardımseverler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Eğitim Vakfı İstişare Kurulu Üyesi, Malatya Kadın Platformu Onursal Üyesi, İlaç ve Eczacılık Kurumu Kurucu Üyesidir.

Kuruluşundan itibaren Adalet ve Kalkınma Partisi kadrolarında yer alan Çalık, 2003 yılında partisinin ilk Olağan kongresinde MKYK üyeliğine seçildi. 23., 24., 25. ve 26. dönem Malatya Milletvekilliği yapan Çalık, bu süre boyunca; Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kurucu Üyeliği ve Başkanvekilliği, Erken Yaşta Evlilik İnceleme Komisyon Başkanlığı, Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyon Üyeliği, TBMM Nüfus Kalkınma Grubu Başkanlığı ve Avrupa Parlamenterler Forumu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Çalık, 30 Ağustos 2014 tarihinden itibaren AK Parti Halkla İlişkiler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Daha sonra Sosyal politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürdü.

29 Mayıs 2017'de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrası AK Parti’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) belli oldu. Bu MYK'da Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak yerini korudu.

İngilizce bilen Çalık, evli ve iki çocuk annesidir.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.1.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – Malatya (akparti.org.tr, 27.4.2016), Yıldırım, Ak Parti MYK'sını açıkladı! (haber7.com, 24.5.2016), Erdoğan'ın A Takımı açıklandı. İşte yeni MYK (29.05.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör