Berat Beran

Eczacı, Anı Yazarı, İş İnsanı

Doğum
13 Temmuz, 1946
Eğitim
Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Nişantaşı Özel Eczacılık Bölümü
Burç

İşadamı, eczacı, şair, anı yazarı. Diyarbakır'ın yakın geçmişteki popüler isimlerinden Hallo Baran'ın oğludur. 13 Temmuz 1946'da Diyarbakır'ın Mardin Kapı semtinde doğdu. Çocukluğu ve gençliği bu semtteki Kore Mahallesi'nin dar ve bakımsız sokaklarında geçti.

İlkokuldan sonra Maarif Koleji'ni bitirdi. 1966'da Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Nişantaşı Özel Eczacılık Bölümüne kaydoldu. Lise son sınıfta iken evlendiğinden üniversiteye evli olarak başladı.

Okulu bitirdikten sonra 1973te Diyarbakır Ulu Cami ön cephesinde Beran Eczanesini işletmeye başladı. Aynı yıllardan başlayarak Diyarbakır CHP İl Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Genel Sekreterliği görevlerini üstlendi. Daha sonra İstanbul'a yerleşerek Berko İlaç Sanayii A.Ş.'yi kurdu. Diyarbakır anılarını iki kitapta topladı. Bir de şiir kitabı yayımlandı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

Anı-Biyografi: Henek (2003), Nenem, Babam ve Ben (2017).

Şiir: Asmin - Bir Tutam Şiir (2017).

KAYNAKÇA: Berat Beran / Henek (2003, İstanbul), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Berat Beran kitapları (İnternet kitapçıları (16.03.2018),  İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör