Cahit Özkanlı

Türk Sanat Müziği Bestecisi, Şair

Doğum
Ölüm
Eğitim
Ankara Devlet Konservatuarı
Burç

Bestekâr ve şair (D. 1914, Fethiye / Muğla - Ö. 1965, Ankara). Yazar Cahit Beğenç'in kayınbiraderidir. Çok güzel keman çalması nedeniyle Kemancı Cahit lakabıyla da bilinmektedir. Rodos’tan göç eden bir ailenin oğludur. Babası Hasan bey, annesi de Neviye hanımdır. Ankaara Maliye Meslek Lisesini bitirdiği gibi Ankara Devlet Konservatuarında  keman dersleri aldı. Fethiye’de Maliye Memuru olarak görev yapan, aynı zamanda bestekâr olan Özkanlı; İlkokul ve orta okul müzik derslerine girer, Halkevinde müzik çalışmalarına katılırdı.

Kemancı ve besteci Cahit Özkanlı'nın Yayla Çiçeği isimli tek şiir kitabı 1943 yılında İzmir’de Kültür Gazetesi Matbaasında yayımlanmıştı. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı 2000 yılında Yayla Çiçeğini yeniden yayımlatıp okuyuculara ve kitaplıklara kazandırdı.

Cahit Özkanlı, 1965 yılında Ankara’da elli bir yaşında vefat etti. İlk evliliğini Mustafa kızı Türkan Hanımla yapmış, Türkan Hanım ölünce eşinin küçük kardeşi Keriman’la evlenmişti. Biri kız, iki çocuğu vardı. Oğlu Mustafa Bora Özkanlı İstanbul’da hayatını kaybetmiş, kızı İmbat hayattadır.

YAYLA ÇİÇEĞİ

YAYLA ÇİÇEĞİ

 

CAHİT ÖZKANLI

 

Kekikli dağların serin yaylanın,

Baharı ve kışı yayla çiçeği.

Ardıçlı bellere renk renk saçılmış,

Dağların nakışı yayla çiçeği.

 

Serilmiş halısı çiçek kırların,

Oyalı yazması çiçek pınarın,

Kuşlarla söyleşen karlı suların,

Kokuşu akışı yayla çiçeği.

 

Uçuşan turnadan alır haberi,

Koç yiğit gurbete gideli beri,

Mor yazma bağlamış Yörük dilberi,

Gülüşü bakışı yayla çiçeği.

                  

 (Yayla Çiçeği kitabını ilk şiiridir)

FETHİYE’DE İLK ŞİİR KİTABI YAYINLAYAN ŞAİR: CAHİT ÖZKANLI

FETHİYE’DE  İLK ŞİİR KİTABI YAYINLAYAN ŞAİR: CAHİT ÖZKANLI

 

ÜNAL ŞÖHRET DİRLİK

 

Fethiye’li  şairler içinde ilk defa kitap yayınlayan Cahit Özkanlı’dır. Yayla çiçeği isimli, 48 sayfalık bu kitap, üçüncü hamur kağıda; İzmir’de “İzmir Kültür Gazetesi Matbaasında basılmıştır.Kapak kompozisyonunu Bülent Sel yapmıştır. Kitabın kaç adet basıldığını belirten bir bilgi yok.

1994/1996 yıllarından bu yana yeni,  yeni yayınlara başlayan yerel televizyonlarda  “Kültür Sanat programları yapıyorum. Tanınmış şairlerden örnekler sunuyorum. Aralarda da Günlükbaşı’ndan saz ustası Ha san Yücel yerel  türküler söylüyor.Türkü söyleyen konuklarımıza yer veriyoruz. Kameramanlarımızla uygun gördüğümüz köylere gidiyoruz.

Programları izleyen Eski Fethiye’liler zaman zaman “Neden Kemancı  Cahit’tin şiirlerden okumuyorsun?”diyorlardı. Ama onun şiirlerine nasıl ulaşacağımı bilemiyorum. Hatta basılmış bir kitabı olduğunu bile bilmiyordum. Öğretmen Nuri Koyuncu, Tüccar Ziya Tombak ve eşi, Maliye’den emekli Sıtkı Bey, Nüfus Müdürü Gürsoy Orhun ve Fethiye’nin ilk fotoğrafhanesi sahibi İbrahim Selim Gürel’in oğlu  Foto Kandiye sahibi Necati Gürel’in yol göstermelerine göre doğruca güzel bir kitap koleksiyonuna sahip olan ve her kitabım basıldığında mutlaka imzalayıp götürdüğüm dava vekili Osman Olgun’un yazıhanesinde aldım soluğu. Her zamanki sevecenliği ile karşıladı beni. Oturmadan önce”Ben Cahit Özkanlı’nın şiirleri için geldim” dedim.

Oturduğu yerden geriye dön dedi, döndüm, karşındaki rafların en üstündeki Beşkaza Postası gazetesinin ciltlerini bul dedi. Buldum. Onların solundan dördüncü veya beşinci kitap Cahit Özkanlı’nın “Yayla Çiçeği”dir. Uzan da bak dedi. Elime koymuş gibi buldum.. Osman Olgun şöyle dedi:”Başkası olsa vermezdim, şimdi gidip fotokopisini çıkart gel” diyerek kopyalanmasına izin verdi. Kırk dakika sonra üst fotoğrafta kapağını gördüğünüz kitabın bir nüshasıyla Osman Olgun’un bürosundaydım.

Osman Olgun iyi yetişmiş bir dava vekili idi. Köylülerle teması çok olduğu için Türk Dil Kurumuna sözcük ve atasözleri derlemeleri de yapardı. Osman Olgun’un kitaplığı  çok zengindi. Zamanın günlük gazetelerini biriktirir ciltlerdi. Yalnız kapağını matbaacılara yaptırırdı. Allah rahmet eylesin.

1914/1965 yılları arasında yaşayan Maliye Memuru ve aslen Fethiyeli olan Cahit Özkanlı’ın şiirlerini literetüre kazandıran Osman Olgun’dur.Daha sonra şiirleri okumaya başlayınca kitaptan birer nüsha Ahmet Günday, Cahit Özkanlı’nın ablası (Cahit bBğenç’in eşi Melahat Beğenç) birer  nüsha istediler. Belediye başkanı Behçet  Saatçı’ya da ulaştırıldı. Belediye Kültür Hizmetleri arasında yeniden yayınlatan Saatçı’ya bu konuda ne kadar teşekkür edilse yeridir.

1943yılından 1996 yılına kadar okunmadan, tanıtılmadan kalan Yayla Çiçeği” böylece gün yüzüne çıkarıldı. Cahit  Özkanlı’nın Ankara’da maliye tahsil ederken keman kursları aldığı anlatılır. Fethiye’de grev yaptığı zamanlarda, Ortaokulda müzik derslerine  girdiği, Halkevi gecelerine kemanıyla renk kattığı, yaz gecelerinde motorla denize açılıp liman içinde arkadaşları ile eğlendikleri, eserleri arasında Fethiye Gençlik Marşı’nın da bulunduğu kaynaklarda yer almıştır. Bu usta şairin 1965 yılında Ankara’da öldüğü kayıtlarda mevcuttur.

Yazar: ÜNAL ŞÖHRET DİRLİK
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör