İsmail Karakurt

Şair

Doğum
01 Ocak, 1964
Eğitim
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Şair. 1 Ocak 1964, Emirbey köyü / Sarıkaya / Yozgat doğumlu. İlkokulu Sarıkaya’da (1975), ortaokul ve liseyi Yozgat ve Kayseri’de okudu (1984). Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1989) mezunu. Nevşehir, Sorgun, Sarıkaya, Kırkağaç, Turgutlu gibi il ve ilçelerdeki okullarda öğretmenlik yaptı.

Yazmaya üniversitede okuduğu yıllarda başladı. İlk şiiri Aylık Dergi’de (1987) yayımlandı. Diğer şiir ve yazıları Aylık Dergi, Albatros, Araf, Argos, Dergâh, Hece, Kanat, Kayıtlar, Kırağı, Kum Yazıları, Millî Eğitim, Palandöken, Yalnızardıç, Yedi İklimde yayımlandı. Şiirlerinde varlığın ve hayatın anlamı üzerinde yoğunlaşarak, coşkulu bir edayla; aşkı, ölümü, çocukluğu, bozkır saflığı ve dinginliğini, kendi kültürümüzün klasik ve taşralı katmanlarından devşirdiği unsurlarla yoğurarak, köklü bir ses ve yeni bir hazla işledi. Yazılarında ise hayat, aşk, şiir, şiirin metafizik yanları, çocukluk üzerine açılımlar, içsel söyleşileri konu edindi. İlk şiir kitabı Simurg (1992) ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 1992 yılı şiir ödülüne lâyık bulundu.

“Hâşim ve Cenab silueti ile Karakurt’un süzgün ve incelmiş portresi sahih bir senteze yürüyor. Şair kendi kültürümüzün saraylı ve taşralı katmanlarından devşirdiği unsurlarla, önceden yürünmüş yolları tekraren yeşertmeye çabalıyor. (…) Sorgun’un Çiğdemli Lisesi (ne güzel isim) V. Edebiyat B. sınıfının camları hangi yöne, hangi ağaçlara, kurak tepe­lere bakıyor? Şair bulunduğu noktadan ora’ya bakıyor. Geleneksel sanat anlayışımızın metafizik hedefine. ‘Kuytularda ışıldayan bir endişe’ olarak bakıyor. Tabiatın ritmini, ateş böceğini, otların hışırtısını, ‘hayatın yırtılan ses­sizliği’ noktasından çekip çıkarmaya, yazdığı metne belke­miği kılmaya çalışıyor. Bu sebepten olsa gerek onda ‘günümüzde bir derviş’ edası görülüyor. Bir derviş sıkın­tısı…” (Mustafa Kutlu)

ESERLERİ (Şiir):

Simurg (1992), Mahrem Mecazlar (1999), Çocukluğum Bir Çocuk (2005).

KAYNAKÇA: Tacettin Şimşek / Kendine Bir Tufanı Yakıştırmak (Palandöken, Ocak 1993), Mustafa Kutlu / Aranıyor: Simurg (Dergâh, Mart 1993), Ali Büyükçapar / Simurg Üzerine (Yalnızardıç, Mart 1995), Arif Ay / Simurg (Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı, 1993), İbrahim Tenekeci / İsmail Karakurt’un Şiirleri (Millî Gazete, 24.2.2000), İcabi Akçaoğlu / Mahrem Mecazlar (Dergâh,  Mart 2000), Mehmet S. Fidancı / Aşk Olsun ya da ’Mahrem Mecazlar’ (Muhalif, Mart 2000), Mustafa Özçelik / İlâhiler Kitabı (Yeni Şafak, 6.3.2000), Mehmet Çetin / Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (c. 4, 2002), Selçuk Küpçük / Simurg’un Şairinden Mahrem Mecazlar (Dergâh, Temmuz 2003).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör