Rahmi Kalaycıoğlu

Türk Sanat Müziği Bestecisi, Müzikolog, Yazar

Doğum
Ölüm
18 Nisan, 2012
Eğitim
Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu

Türk Sanat Müziği bestecisi, müzikolog, araştırmacı yazar (D. 1926, Beypazarı / Ankara – Ö. 18 Nisan 2012, Kadıköy / İstanbul). Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'ndan 1949'da mezun olduktan sonra yeni açılmakta olan İstanbul Radyosu'nda mali ve idari görevlerde bulundu. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nün mali işlerini üstlenen Kalaycıoğlu, 1953'te Basın Yayın Turizm Genel Müdürlüğü'nün Ankara'daki merkezinde büro şefi olarak görev aldı.

1954'te, yeni açılan Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'ne devam etti. 1955-1957 yılları arasında İstanbul Radyosu'nun Tahakkuk Şefliği görevine tayin edilen Kalaycıoğlu, 1958'de Basın İl Temsilciliği'nde görevlendirildi. Buradaki görevinde, yurt dışından gelen filmlerin sansür heyetinde Basın Temsilciliği üyesi olarak çalıştı. Bu görevde 6 ay bulunduktan sonra İstanbul Tanıtma ve Turizm Müdürlüğü'ne döndü.

İstanbul Radyosu Raportörlüğü'ne atanan Kalaycıoğlu, bu görevine 1964'e kadar kadar devam etti. 1978'de Yüksek Ticaretliler gazetesini çıkaran Kalaycıoğlu, 1990'dan beri Türk Musikisi ile ilgili çok önemli çalışmalar yapıyordu.

''Türk Musikisi'nin babası'' olarak anılan ve hayatını Türk Musikisi'nin yaşatılması adına yaptığı çalışmalara adayan Kalaycıoğlu, vefatına kadar da bu görevi kendine borç bildi. Türk Musikisi'ne büyük eserler katan, 90 bestekarın binlerce eserini toparlayıp derleyen Kalaycıoğlu, Türk Musikisi'nin sonraki nesillere ulaşması adına 5 ciltlik Türk Musikisi Bestekarlar Külliyatı'nı çıkarmıştır.

Hayatını Türk Müziğine vakfeden Türk Musikisi bestekârı Rahmi Kalaycıoğlu, böbrek yetmezliği ve kalb rahatsızlığı sonucu18 Nisan 2012 günü İstanbul Kadıköy Acıbadem’deki evinde vefat etti. Kalaycıoğlu'nun cenazesi, Levent Afet Yolal Camisi'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

KAYNAK: Türk Musikisi'nin acı kaybı! (AA, gazeteler, 18 Nisan 2012), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013),  Rahmi Kalaycıoğlu (ntv.com.tr/arsiv, 13.9.2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör