Rıdvan Çelikel

Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Elektrik Mühendisi, İş İnsanı

Doğum
05 Mayıs, 1955
Eğitim
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü
Burç

Elektrik Mühendisi, İş Adamı, Anel Grup Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. 5 Mayıs 1955’te Bandırma – Balıkesir’de doğdu. İlk öğrenimini Ayazma İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini Üsküdar Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Üniversitede eğitimine devam ederken teknik ressam olarak çalışmaya başladı.

1975 yılında Öneren Mühendislik’te Elektrik Mühendisi olarak çalışma hayatına başlayan Rıdvan Çelikel, 1983-1985 yılları arasında Aktek Elektrik’te ortak olarak görev yaptı. 1986 yılında Anel Elektrik’i kurdu. Elektrik ve mekanik taahhüte ek olarak, pano üretimi, gemi elektrik ve elektronik sistemleri, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm ve işletme bakım alanlarında faaliyet gösteren diğer grup şirketlerini de kurdu. Rıdvan Çelikel, halen Anel Grup bünyesindeki elektrik ve mekanik taahhüt sektörü başta olmak üzere, 6 farklı alanda hizmet veren şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Faaliyet gösterdiği sektörlerde başarılı çalışmalara imza atan Anel Grup’un kurucusu olan Rıdvan Çelikel, sürekli gelişimi, çok çalışarak işini en iyi şekilde yapmayı profesyonel yaşamının en önemli ilkeleri olarak benimsemiş başarılı bir iş insanı. İş hayatının yanı sıra, toplumsal fayda sağlayan çalışmalara destek vererek sürdürülebilir sosyal sorumluluk çalışmalarında da aktif şekilde yer alan sorumlu bir lider.

Rıdvan Çelikel, profesyonel iş yaşamının yanı sıra, 2007 yılında kurduğu Çelikel Eğitim Vakfı’nın Kurucu Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapıyor.

Rıdvan Çelikel resmi web sitesi: 

www.ridvancelikel.com

 

Faaliyetler:

 

1986

Anel Elektrik şirketini kurarak Anel Grup’un temellerini attı. Taahhüt sektörüne odaklandı ve Anel’in taahhüt alanındaki ilk projesi Darlık Barajı için çalışmaları başlattı. www.anelgroup.com

 

1990

Alçak gerilim pano üretiminde hizmet veren AnelSis şirketini kurdu. www.anelsis.com

 

2005

Gemi elektrik elektronik sistemleri (savunma sanayi) alanında hizmet veren AnelMarin şirketini kurdu. www.anelmarin.com

 

2007

Eğitim niteliğini arttırmaya yönelik sürdürülebilir programlar geliştiren ve uygulayan Çelikel Eğitim Vakfı’nı kurdu. Çelikel Eğitim Vakfı 2007 yılından beri 4.715 kişiye doğrudan etki etti. www.celikelegitimvakfi.org

 

2008

Eğitimin niteliğini artırmak amacıyla yürütülen çalışmaların önemli bir adımı olarak, Samsun’un Kavak ilçesindeki ihtiyaca yönelik, 2008 yılında Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi’ni kurdu ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı.

 

2009

AnelEnerji şirketini kurarak yenilenebilir enerji çözümlerinden Solar Fotovoltaik (PV) alanında faaliyetleri başlattı. www.anelenerji.com

 

2010

Türkiye’nin ilk entegre geri dönüşüm ve atık yönetimi tesisi AnelDoğa’yı kurarak geri dönüşüm hizmetini başlattı. 2010 yılında Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi’nin yurt binasını inşa etti. Sanatı ve genç sanatçıları desteklemek amacıyla Anel İş Merkezi’nde Galeri 5’i (www.galeri5.com) kurdu.

 

KAYNAKÇA: Rıdvan Çelikel: 'Dünyanın iyileşmesi için güneş enerjisi tercih edilmeli (gercekgundem.com, 10 Haziran 2019), İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi  (mimarizm.com, 5 Temmuz 2019), Rıdvan Çelikel Kimdir? (ridvancelikel.com ve bilgi teyidi, 23.08.2019), İki Kişiyle Başladı 1000 Çalışana Ulaştı  (capital.com.tr, 23.08.2019), Ridvan Çelikel - Biography (marketscreener.com, 23.08.2019), Anel Rıdvan Çelikel (emlakkulisi.com, 23.08.2019), Rıdvan Çelikel Fen Lisesi - Çelikel Eğitim Vakfı – Samsun (celikelegitimvakfi.org, 23.08.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör