Ömer Faruk Kavurmacı

İş İnsanı

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi

İş adamı, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı, İstanbul BŞ Belediyesi eski Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı, FETÖ sanığı. 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk öğrenimini Fatih Kolejinde, yüksek öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı.

Çalışma hayatına 1996 yılında Aydınlı Grubu bünyesinde bulunan şirketlerde, farklı departmanlarda görev alarak başlayarak, Aydınlı Grup içinde toptan satış, muhasebe, ihracat ve finansman bölümlerinde çalıştı. Arkasından Finansman Müdürlüğü ile Bütçe Planlama ve Mali İşler Müdürlüğü yaptı. Halen Aydınlı Grup’ta Yönetim Kurulu Başkanlığı  yapmaktadır. 

Aydınlı Grup, 2500 civarında çalışanı ve 500’den fazla satış noktası ile tekstil alanında ülkemizin lider kuruluşlarından biridir. Aynı zamanda dünyaca ünlü moda markaları olan Pierre Cardin, Cacharel ve US Polo Assn. gibi markaların ana lisansörüdür. Hazır giyimde birikimi olan Aydınlı Grup, 2009 yılında Solarkent projesi ile inşaat sektörüne giriş yaptı.

Ömer Faruk Kavurmacı, Türkiye Genç İş Adamları Derneğine (TÜGİAD) 25.09.2007 üye olmuş, 14.12.2010 yılında  ilişiği kesilmiştir. İstanbul Sanayi Odası, Küresel Atılım Sanayi ve İşadamları Derneği, Büyükçekmece Sanayici ve İşadamları Derneği üyeliği ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatci Birlikleri ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yapmaktadır. İngilizce bilen Ömer Faruk Kavurmacı, evli olup iki çocuğu bulunmaktadır.

Solarkent, Koru Florya ve Vadi İstanbul projeleri, Ömer Faruk Kavurmacı’nın yöneticiliğinde geliştirilen gayrimenkul projeleridir. Maslak’ta inşasına başlanan Vadi İstanbul projesi, Belgrad ormanlarıyla çevrili bir arazi içinde konumlanmıştır. Artaş Grup, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu tarafından ortak yapılmaktadır. Konutların yanında proje kapsamında, alışveriş merkezi, cadde mağazaları, restoranlar, ofis alanı ve 5 yıldızlı bir otel bulunmaktadır.

Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kızı Kübra Topbaş'la 2001 yılında evlendi. 15 Temmuz FETÖ darbe girşimi sonrası, FETÖ soruşturmaları çerçevesinde tutuklandı.

FETÖ'nün işadamları yapılanması TUSKON'a yönelik düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanarak cezaevine konan ardından da tartışmalı bir kararla serbest bırakılan Ömer Faruk Kavurmacı hakkında yeniden tutuklama kararı çıktı. TUSKON soruşturması çerçevesinde hazırlanan ve 84 şüphelisi bulunan iddianameyi kabul eden İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti yargılamaya ilişkin tensip (kabul) tutanağı hazırladı. Tutanakta, Kavurmacı'nın tutuklu yargılanmasına karar verildiği belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından TUSKON soruşturması kapsamında Fetullah Gülen ve 85 işadamı hakkında hazırlanan iddianamede, Ömer Faruk Kavurmacı hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçu kapsamında 15 yıla kadar hapis istenmişti. 18 Ağustos 2016'da gözaltına alınan işadamı Kavurmacı, 8 Eylül 2016'da tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulmuş, 4 Mayıs 2017'de ise özel bir hastanenin yazısına dayanılarak sağlık gerekçeleri ileri sürülüp serbest bırakılmıştı. TUSKON iddianamesinde, kapatılan derneğin başkanı Rızanur Meral ve genel sekreter Mustafa Günay, işadamı Faruk Güllü'nün de aralarında olduğu 86 kişi sanık olarak yer alıyordu.

KAYNAKÇA: Ömer Faruk Kavurmacı kimdir? (on5yirmi5.com, 17.6.2017), Kavurmacı yeniden tutuklanacak (sabah.com.tr, 17.6.2017), Ömer Faruk Kavurmacı tutuklandı! (İHA, 17.6.2017). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör