Nadire İçkale

İş İnsanı

Doğum
20 Nisan, 1955
Eğitim
Ankara Ticari İlimler Akademisi (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
Burç

İş kadını. 20 Nisan 1955, Diyarbakır doğumlu. İnönü İlköğretim Okulu ve Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi mezunu. Sonrasında girdiği Ankara Ticari İlimler Akademisi’nde öğrenim gördü. 1972 yılında İnşaat Mühendisi Mehmet İçkale ile evlendi. Ozan, Diyar ve Ömer isimlerinde üç çocukları oldu. 1978 yılında Ankara’ya yerleştiler.

1992 yılında eşi işadamı Mehmet İçkale, geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Ev hanımı olan Nadire İçkale, eşinin vefatı üzerine İçkale Şirketler Grubu’nun başına geçti. Alt yapı, baraj, konutlar, oteller olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında birçok projeye imza attı. Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Yardımlaşma Vakfının (DİTAV) ikinci başkanlığını üstlendi.

Nadire İçkale, gençlerin eğitimine katkıda bulunmak üzere dini ve kültürel birçok seyahat organize etti. Ankara ve Diyarbakır’da eşinin adına iki ilköğretim okulu yaptırdı. Din, felsefe ve tarihe çok ilgi duyan İçkale, World Travel Chanel’da “Kutsal Mekânlara Yolculuk” adlı programı hazırlayıp sundu.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 6, 2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) , Türkmenistan ve Türkiye arasında Nadire İçkale krizi! (siyasetcafe.com, 9 Mart 2017, Facebook Paylaşımı).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör