Kemal Kelleci

Düşünür

Doğum
26 Mayıs, 1934
Burç

Halk aydını. 26 Mayıs 1934'te, Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Dedeçam köyünde doğdu. İslamcı çevrelerde tanınmış bir fikir ve aksiyon adamı olarak tanına gelen Kemal Kelleci, 1970’li yıllardan itibaren çeşitli grupların sohbetlerine katılarak Kur’an tefsiri dersleri aldı ve öğrendiklerini sonraki yıllarda öğrencilere, halktan kişilere bu ilgileri aktarmak için olağanüstü bir çaba gösterdi.

On üç yaşındayken 1948’de Ankara’da yaşamaya başlamış, neredeyse 6 neslin Ankara’dan gelip geçtiğine şahit oldu. İlk gençlik yıllarında Osman Turan, Recep Doksat beylerle beraber Türk Ocakları’nda çalıştı. Konyalı felsefeci Hamdi Ragıp Atademir, Nurettin Topçu, Mustafa Yazgan, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç beyler gibi isimlerin konferans vermesine öncülük etti. Hayatını Ankara’da sürdürmekte olan Kemal Kelleci, bir söyleşisinde, fikirlerini ve aksiyonunu şöyle özetlemiştir:

 “Bizim zamanımızda 32 farz, namaz hocası gibi kitaplar vardı. Biz 54 farzı bile bilmezdik. Konyalı Mehmed Vehbi Efendi’nin, Elmalılı Hamdi Yazır beyin tefsirlerinin dili de ağırdı, logaritma gibi kitaplardı bunlar. Bu açıdan Bekir Karlığa’nın çevirdiği Fizilalil Kur’an’ın Türkiye’de İslami bilginin ve bilincin gelişmesine katkıları büyük oldu. Hatice Babacan olayının ilk elden şahidiyim. Haşim Çağatay, Babacan’ın başörtüsünü çıkarmasını istemiş. Ben Fikir ve Aksiyon Birliği’nin temsilcisi olarak olaya müdahale ettim. Ben alim falan değilim ama Ankara Palas’ta 1975 yılında Kur’an anlaşılır diye tebliğe başladım. Ben uzun maraton koşucusuyum. Sezai beyler, Necip Fazıl üstad, Mustafa Yazgan gibi isimlerin o çalışmaları olmasaydı bugün Türkiye’de bu güzel neticeler hasıl olmazdı.”

KAYNAK: Murat Güzel / "Maraton koşucusuyduk biz!" - Kemal Kelleci, Sezai Karakoç’un Fikir ve Sanat Dünyası’nı izleyicilere aktardı (Memleket gazetesi, 24 Aralık 2008), "Kur'an'a Adanmış Bir Ömür - Kemal Kelleci İle Söyleşi" (İslamiyat / Kitabiyat Bülten, tsz, 2014 ?), Kendisinden alınan bilgiler (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör