Mehmet Genç (Tarihçi)

İktisat Tarihçisi

Doğum
04 Mayıs, 1934
Ölüm
18 Mart, 2021
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Burç

İktisat tarihçisi (D. 4 Mayıs 1934, Arhavi / Artvin – Ö. 18 Mart 2021, İstanbul). İlk ve ortaokulu Arhavi ve Hopa’da tamamladı. İstanbul Haydar Paşa Lisesi (1953), Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü (1958) mezunu. Ankara’da maiyet memurluğu, Şereflikoçhisar’da kaymakamlık (1959) yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsüne asistan olarak girdi (1960) ve aynı enstitüde asistanı olarak Prof. Dr. Ömer Lütfi Barkan'ın yanında bir süre uzman olarak çalıştı (1965-82).

1983’ten itibaren Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde, 1985’ten itibaren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde öğretim görevlisi olarak iktisat tarihi, tarih, metodoloji dersleri verdi. 1996’da doktorasını tamamladı, 1999’da Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü’nde emekli oluncaya kadar pek çok öğrenci yetiştirdi.

Emekli olduktan sonra da Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tarih ve arşivcilik dersleri vererek çalışmalarını sürdürdü. Çeşitli ansiklopedilere maddeler yazdı, sempozyumlara bildiriler sundu. Makaleleri Türklük Araştırmaları Dergisi’nde yayımlandı.

Osmanlı İktisat Tarihi üzerine lisans ve lisansüstü düzeyde dersler verdi. 1999 yılında emekli olduktan sonra İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde ve İstanbul Şehir Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü’nde lisans ve lisansüstü dersler verdi.

Mehmet Genç’in Osmanlı ekonomisi üzerine yayınladığı pek çok makalesi İngilizce, Fransızca, Arapça ve Yunanca gibi pek çok dile çevrilerek tekrar basıldı.

Tebliğ ve makalelerinin önemli bir bölümü bazı ilavelerle "Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Ekonomi" adıyla Ötüken Yayınevi’nden ilk olarak 2000 yılında kitap olarak yayınlandı. 2006 yılında Erol Özvar’la birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladıkları eser "Osmanlı Maliyesi Kurumlar ve Bütçeler" adıyla neşr edildi.

 

Kitapları:

 

Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Ekonomi (2000, 2014),

Osmanlı Maliyesi Kurumlar ve Bütçeler (Erol Özvar’la birlikte, 2006).

Osmanlı Ekonomisine Dair Konuşmalar I (Erol Özvar’la birlikte, 2021).

 

Ödülleri:

 

2000 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Ekonomi (2000) adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülünü aldı.

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülüne layık görüldü.

 

Vefatı:

 

Hayatının son bir buçuk yılında akciğer kanseri tedavisi gören Mehmet Genç, 18 Mart 2021 akşamı İstanbul Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

Vefatının ardından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal taziye mesajları yayımladılar.

 

Mehmet Genç İçin Ne Dediler?

 

Vefatının ardından, Mehmet Genç’in eserlerinin yayımlandığı Ötüken Neşriyat’ın resmi sosyal medya hesabında şu açıklama yapıldı:

“Türk tarihçiliğinin büyük ismi, kıymetli hocamız, yazarımız  Mehmet Genç’i kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, milletimize ve eserleriyle taçlandırdığı ilim camiasına baş sağlığı dileriz.”

 

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Tarihçi Mehmet Genç hayatını kaybetti  (hürriyet.com.tr, 18.03.2021).

 

OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA DEVLET VE EKONOMİ

Çağımızın en büyük tarihçilerinden birinin çeyrek yüzyıl boyunca yaptığı araştırmaların muhassalası... "Osmanlı yükselme ve gerilemesinin ekonomik sebepleri ne idi? Cevaplar bu kitapta...

-Taha AKYOL-

 

"Sual sahibi bir kitap... Multidisipliner bakış açısının hâkimiyeti kendisini hemen hissettiriyor ve esere çok başka bir kıymet boyutu ilave ediyor.

-Ahmet Turan ALKAN-

 

"Son iki yüz yıllık sosyal ve ekonomik dönüşümü, herhangi bir Batı merkezli tarih telakkisine ve bundan üretilen soyut modellere başvurmadan kendi geliştirdiği kavramlarla açıklayan bir eser.

-Dr. Erol ÖZVAR-

 

"Çok tartışılması gereken yanlara sahip bir yapıt...

-Dr. Hasan Bülent KAHRAMAN-

 

"Genç Mehmet bir gün umumi kanaate taban tabana zıt bir yaklaşımla sersemletiyor insanı.

-Mustafa ARMAĞAN-

 

"Okuyun... Ve kitleleri değil, yaptığı işin asaletini düşünen büyük bir ustanın tarihe nasıl kayıt düştüğünü gözlerinizle görün.

-Dücane CÜNDİOĞLU-

 

"İlim dünyamızın yüz akı sayılabilecek... Özün özü bir eser.

-Mehmed NİYAZİ-

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yazar: Arka Kapak

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör