Erol Özvar

Profesör, İktisat Tarihçisi, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü

Akademisyen, İktisat ve İktisat Tarihi Profesörü. İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı. 1966 yılında İstanbul’da doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu’ya ve özel olarak Osmanlı Devleti’ne özgü ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır.

Erol Özvar’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü. Daha sonra Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı.

Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) adıyla ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı.

Prof. Dr. Erol Özvar, Türk Tarih Kurumu’nun bilim kurulu üyeliği yaptı ve Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği’nin idare kurulu üyesidir. Uluslararası iktisat tarihi kurumunun bilim kurulu üyesidir. (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini (İtalya).) Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çocuk babasıdır.

KAYNAK: Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR (sehir.edu.tr, 19.07.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör