Kâmil Koç

İş İnsanı

Doğum
Ölüm
-

İş adamı (D.1901, Pazaryeri / Bilecik - Ö.1975). Babasının ani ölümü üzerine öğrenimini Rüştiye Mektebi ikinci sınıftan itibaren sürdüremedi. Askerlik görevini 1922-24 yılları arasında Bilecik Kumandanlığı Santrali’nde yerine getirdi. Askerlik sonrası o yılın tarım ürünlerinden payını alıp Bursa-Bilecik-Karaköy arasında yolcu taşımacılığına başladı.

Sebatkârlığı ve kararlılığıyla tanınan Mustafa Koç, borç almaktan veya borçlu kalmaktan çok korkar, daima temkinli davranırdı.  Austin Oto Bayiliğinden yüklü gelir elde edeceğini bildiği halde bu işe girmemiş ve 1943-51yılları arasında Ereğli Kömür İşletmesi’ne, Zonguldak ve Devrek dolaylarından maden direği, yine İzmit Kağıt Fabrikası’na da Bartın’dan tomruk sevkiyatını da üstlenerek nakliyeciliği sürdürmeyi tercih etmiştir.

Sonraki yıllarda Kâmil Koç, sabun ve tütün alım satımıyla bir süre ilgilendikten sonra, duayenliğini yaptığı şehirlerarası yolcu taşımacılığını daha da geliştirdi. Sağlığında ve ölümünden sonra adını taşıyan seyahat şirketi kendi alanında en ünlüler arasında yer aldı.

Ayağına geleni asla geri çevirmeyen, kaba kuvvet ve şiddetten nefret eden Kâmil Koç, çocuklarına ve torunlarına öğütler verirken "siz mercedes’e binmeyin, yolcularınızı bindirin. Yukarı bakıp yerinmeyin, aşağı bakıp gerinmeyin" dermiş.

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör