Ali Mustafa Soylu

Oyun Yazarı, Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
31 Mayıs, 1974
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

Şair ve oyun yazarı (D. 1907, Niğde – Ö. 31 Mayıs 1974). İlk ve ortaokulu Niğde’de, liseyi İstanbul Robert Kolej-de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü mezunu. Sivas, Konya, Afyon, Yozgat liselerinde felsefe öğretmenliği yaptı. Zamanının Millî Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ile yaptığı bir tartışma sonucu öğretmenlikten ayrıldı. Çalışmalarını Topkapı Müze Müdürü olarak sürdürüp emekliye ayrıldı.

ESERLERİ:

PİYES: Cem, Bir Renk ve Bir Ahenk, Tayfur, Napoleon, Arda ve Erdül, Yahut Volkan, Argel, yahut Bir Anarşistin Zihnî ve Derunî Hayatı, Aktan, Yahut Tanrı Adam, Yokluk, yahut Cemiyet Böyle İstiyor, Akman, yahut, Hayvan Adam, Alpan, yahut Azap, İrade ve Kader, yahut Tesamuh, Apak yahut, Bir Vasiyetname, Akad, yahut Hülya ve Izdırap, Kan, Dönüş, yahut Cihadı Ekber, Akyap, yahut, Bir Gurur Temaşası, Sekiz Piyes Külliyatına ait bazı çıkartma ve katmalar, Deprem yahut Hürriyet, Ocak, Ocak: Dördüncü Perde, Gowa (1951), Bütün’den Deyişler (1951).

ŞİİR: Faust ve Şeytan.

KAYNAK: İsmail Özmel / Dünden Bugüne Niğde’li Şair ve Yazarlar (1990), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İNSAN

İrade etti Allah,

            Ol, dedi, oldu:

            Su, ışık. Akşam sabah,

            Gün bir.

            Yer gök. Akşam, Sabah,

            Gün iki...

            Altıya kadar:

            Tamam!

TEFSİR

Kış geceleri,

            Masal, rüya

            Hasta biri,

            Biri sarhoş,

            Ne demeli?

            Sinema güya,

            Taşınmaz bu yük,

            İnmeli,

            Şükretmeli.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör