Ali İhsan Kaya

Fahri Başkonsolos, İş İnsanı

Doğum
01 Ocak, 1962
Eğitim
Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü
Burç

İşadamı, fahri başkonsolos. 1 Ocak1962 tarihinde Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Koru köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır da tamamladı. 1985 yılında Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden başarı ile mezun oldu. Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra 1985 yılında Kaya İnşaat Şirketini kurdu.

2002-2003 yılları arasında Diyarbakır Spor başkanlığı görevinde bulundu. Bir Diyarbakır sevdalısı olan Ali ihsan Kaya, Diyarbakırspor'un başarısı için desteğini hiçbir zaman esirgemedi. Görevde bulunduğu dönemde Diyarbakır spor kadrosuna bir çok önemli ismi dahil ederek takımının başarı ile 1. ligde mücadele etmesine katkıda bulunmuş ve önemli başarılara imza atılmıştır. Kaya İnşaat da ülke çapında inşaat sektöründe büyük atılımlar yaparak, köklü ve başarılı işlere imza atarak altyapı, üstyapı, sulama, baraj, hastane, içme suyu, toplu konut ve HES projelerini gerçekleştirip binlerce vatandaşımıza istihdam alanı yaratmıştır.

1985 yılından itibaren Kaya Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Ali İhsan Kaya, 2005 yılından itibaren Togo Cumhuriyeti Ankara Fahri Konsolosluk görevini de sürdürmektedir.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör