İbrahim İmirzalıoğlu

Çiftçi, Milletvekili, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
05 Kasım, 2010
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Çiftçi, Hukukçu, Siyasetçi, XI. ve XII. Dönem Ankara Milletvekili (D. 1922, Balâ / Ankara – Ö. 5 Kasım 2010, Ankara). Baba adı Hüseyin Kemal, anne adı Ganime. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

Çiftçilikle uğraştı. Nâfıa Vekâleti Şirketler Dairesi Başkanlığı Muamelat Memuru, Mukavelat Şefi, Ankara Toplu Millî Korunma, Temyiz 3. Hukuk, 1. Ceza Daireleri Hâkim Namzedi ve avukat olarak ve görev yaptı.

İbrahim İmirzalıoğlu, 1957 ve 1961 genel seçimlerinde XI. ve XII. Dönem (15.10.1961 – 10.10.1965) Ankara Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. İmar ve İskan Komisyonu Başkanı oldu.

 

Vefatı:

 

İbrahim İmirzalıoğlu, 5 Kasım 2010 günü Ankara’da hayatını kaybetti. Bekârdı.

İmirzalıoğlu için 6 Kasım 2010 günü TBMM'de cenaze töreni düzenlendi. Buradaki törene İmirzalıoğlu'nun ailesi, yakınları ile AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, eski milletvekilleri ve Meclis bürokratları katıldı.

Törenden sonra, Türk Bayrağına sarılı İbrahim İmirzalıoğlu'nun cenazesi, Kocatepe Camisi'ne getirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çelenk gönderdiği buradaki törene, eski Devlet Bakanı İbrahim Tez, CHP eski Genel Başkan yardımcısı Hakkı Süha Okay, CHP'li eski ve yeni milletvekilleri, Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı Saffet Arıkan Bedük, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Keçiören eski Belediye Başkanı Turgut Altınok ile aile yakınları katıldı.

İmirzalıoğlu'nun kızkardeşi Ferizat İmirzalıoğlu, rahatsızlığı nedeniyle tekerlekli sandalye ile geldiği törene ağabeyinin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü, ardından da ön safta cenaze namazı kıldı.

Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası İmirzalıoğlu'nun tabutu Cebeci Asri Mezarlığı'na getirildi. İstanbul'dan karayoluyla geldiği için cenaze namazına katılamayan Kenan İmirzalıoğlu ağabeyi Derviş İmirzalıoğlu ile birlikte mezarlığa geldi.

Burada babası Mahtum İmirzalıoğlu'nun elini öptükten sonra cenazeye katılanların başsağlığı dileklerini tek tek kabul eden İmirzalıoğlu, büyük amcası İbrahim İmirzalıoğlu'nun kabrine toprak attı.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 2. Cilt 1950-1980 (2010), Kenan İmirzalıoğlu, Eski Milletvekili Amcasını Toprağa Verdi (haberler.com, 06.11.2010), İbrahim İmirzalıoğlu - Türkiye Büyük Millet Meclisi İntranet Sitesi (tbmm.gov.tr, 07.11.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör