Nejat Cemiloğlu

Çiftçi, Belediye Başkanı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
16 Nisan, 2022
Eğitim
Denizli Lisesi

Siyaset ve devlet adamı adamı, çiftçi, Diyarbakır belediye başkanlarından, Diyarbakırspor'un kurucu başkanı  (D. 1923, Diyarbakır - Ö. 16 Nisan 2022, İstanbul).

Nejat Cemiloğlu, 1923 yılında Diyarbakır'da doğdu. Diyarbakır’da yetmiş köyün ağası olan Cemiloğlu ailesindendir. Ailesi 1936 yılında Ordu’ya, oradan Lüleburgaz’a ve daha başka yerlere sürgün edilmişti. Aile, 1948 yılında Amerikan Marshall Yardımı’nın bir önkoşulu olarak İskân Kanunu’nun kaldırılmasıyla Diyarbakır’a döndü.

Nejat Cemiloğlu, ilköğrenimini Diyarbkır Gazi İlkokulu’nda, orta öğrenimini Ordu Ortaokulu ile Denizli Lisesi’nde yaptı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde beş yıl öğrenim gördükten sonra ailevi nedenlerle tıp öğrenimini yarım bıraktı. Çiftçilikle uğraşmış, çeşitli kuruluşlarda başkanlık ve yönetim kurulu üyeliklerinde bu­lunmuştur. Fahri olarak Diyarbakır Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü görevi yapmış ve Diyarbakırspor Kulübü’nün kuruluşunda büyük hizmetleri ol­muştur...

Cemiloğlu, 17 Kasım 1963 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nden, sonra bağımsız ve daha sonra Adalat Partisi (AP)’nden olmak üzere Diyarbakır Belediye Başkanlığı’na seçilerek üç dönem bu görevde kaldı. Diyarbakırspor’un ilk başkanlığını yapmıştı.

Evli ve üç çocuk babası olan Nejat Cemiloğlu, 99 yaşında iken, 16 Nisan 2022 günü İstanbul'da vefat etti. Cenazesi 19 Nisan 2022 tarihinde Zincirlikuyu Camii'nde kılınan öğlen namazından sonra bu mezarlıkta defnedildi. Törende oğulları Baran, Burç, Ferzan Cemiloğlu ve torunları taziyeleri kabul etti. Törene sevenlerinin yanı sıra eski devlet bakanı Ali Doğan da katıldı.

 

"Çok Köklü Bir Aile..."

Törene katılan eski Devlet Bakanı Ali Doğan, "Diyarbakır kadim bir şehir. Kadim aileler vardır. Cemiloğlu ailesi de önemli bir aile. Tüm ailesine baş sağlığı diliyorum. Diyarbakır birçok büyük adam yetiştirmiş bir yerdir. Nejat Bey de 2 dönem belediye başkanlığı yapmış. Çok köklü bir aile. Diyarbakırspor'u kurmuş. Spor önemli bir olay. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

HAKKINDA: Cumhuriyetin 50. Yılında Diyarbakır 1973 İl Yıllığı (Ankara 1973), Diyarbakırlı Cemilpaşazedeler ve Kürt Milliyetçiliği (Avesta Yayınları), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), Nejat Cemiloğlu hayatını kaybetti (haberglobal.com, 19.04.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör