Nejat Cemiloğlu

Çiftçi, Belediye Başkanı, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Denizli Lisesi

Siyaset adamı, çiftçi, Diyarbakır belediye başkanlarından. 1923 yılında Diyarbakır'da doğdu. Diyarbakır’da yetmiş köyün ağası olan Cemiloğlu ailesindendir. Ailesi 1936 yılında Ordu’ya, oradan Lüleburgaz’a ve daha başka yerlere sürgün edilmişti. Aile, 1948 yılında Amerikan Marshall Yardımı’nın bir önkoşulu olarak İskân Kanunu’nun kaldırılmasıyla Diyarbakır’a döndü.

Nejat Cemiloğlu, ilköğrenimini Diyarbkır Gazi İlkokulu’nda, orta öğrenimini Ordu Ortaokulu ile Denizli Lisesi’nde yaptı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde beş yıl öğrenim gördükten sonra ailevi nedenlerle tıp öğrenimini yarım bıraktı. Çiftçilikle uğraşmış, çeşitli kuruluşlarda başkanlık ve yönetim kurulu üyeliklerinde bu­lunmuştur. Fahri olarak Diyarbakır Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü görevi yapmış ve Diyarbakırspor Kulübü’nün kuruluşunda büyük hizmetleri ol­muştur...

Cemiloğlu, 17 Kasım 1963 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nden, sonra bağımsız ve daha sonra Adalat Partisi (AP)’nden olmak üzere Diyarbakır Belediye Başkanlığı’na seçilerek üç dönem bu görevde kaldı. Diyarbakırspor’un ilk başkanlığını yapmıştı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

HAKKINDA: Cumhuriyetin 50. Yılında Diyarbakır 1973 İl Yıllığı (Ankara 1973), Diyarbakırlı Cemilpaşazedeler ve Kürt Milliyetçiliği (Avesta Yayınları).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör