Aylin Somersan Coqui

Holding Yöneticisi, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Davidson College’ın Ekonomi ve Almanca Ana Bölümleri ve Uygulamalı Matematik Alt Bölümü

İş Kadını, Allianz Grubu İnsan Kaynakları Başkanı. 1976, İstanbul doğumlu. Davidson College’ın Ekonomi ve Almanca Ana Bölümlerinden ve Uygulamalı Matematik Alt Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Harvard Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nde tamamlayan Aylin Somersan-Coqui, kariyerine 1998 yılında New York’ta, Morgan Stanley Bankası’nda Yatırım Bankacısı olarak başladı. Lisanslı Finansal Danışman (CFA) sertifikası sahibi Aylin Somersan-Coqui, 2003’te Münih’te bulunan Allianz Global Investors şirketine katıldı.

2005-2010 yılları arasında PIMCO’nun Münih, Newport Beach ve Londra ofislerinde çalışan Aylin Somersan-Coqui, son olarak Üst Düzey Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Müşteriler İsviçre Sorumlusu olarak görev yaptı. Kariyerine Allianz SE CEO Ofisi Eş Başkanı olarak devam eden Aylin Somersan-Coqui, Türkiye’deki çalışma yaşamına Ocak 2013’te Allianz Sigorta A.Ş. ile Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.’de başladı. Bu iki şirket için yürüttüğü CFO ve İcra Kurulu Başkan Vekilliği görevlerine ek olarak, Temmuz 2013’te Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş.’nin CFO ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlendi.

Aylin Somersan-Coqui, Ocak 2016’dan itibaren Allianz Türkiye CEO’su olarak görev aldı. Aylin Somersan-Coqui’den boşalan CFO koltuğuna ise, 2014’ten bu yana Allianz Sigorta A.Ş.’nin Teknik İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Ersin Pak geçti.

Allianz Türkiye'de 2016 yılının Ocak ayından bu yana Allianz Türkiye İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görev yapan Aylin Somersan Coqui, 1 Ocak 2019 itibarıyla Allianz Grubu İnsan Kaynakları Başkanı (Chief Global HR Officer) oldu. Aylin Somersan Coqui’den boşalan Allianz Türkiye İcra Kurulu Başkanı (CEO) görevine Allianz Türkiye Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı (COO) olarak görev yapan Tolga Gürkan getirildi.

KAYNAKÇA: Türkiye'nin '50 Güçlü Kadın' CEO’su belli oldu! (Hürriyet Haber, 5 Eylül 2018), Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui kimdir, kaç yaşındadır? (thmhaber.com, 5 Eylül 2018), Aylin Somersan Coqui, Allianz Global'e gitti, yerine Tolga Gürkan geldi (haberturk.com, 9 Ekim 2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör