Allame

Animatör, Rap / Hiphop şarkıcısı, Şarkı Sözü Yazarı

Doğum
27 Temmuz, 1987
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Asıl adı: Hamza Gül

Rap müzisyeni, söz yazarı ve animatör. Asıl adı: Hamza Gül. 27 Temmuz 1987 tarihinde Trabzon'da dünyaya gelmiştir. Müzikle çok küçük yaşta ağabeylerinin dinlediği yerli ve yabancı rap sanatçılarını dinleyerek tanışmıştır. İlk müzisyenlik denemesi babasının iş amacıyla İsrail'e gidip, dönerken de yanında getirdiği teyp ile olmuştur. Teyp'in kaset çalarıyla oynayarak kendince altyapı yapmaya çalıştığını, bir röportaj sırasında gülerek söylemiştir. Trabzon Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'nden mezun olup 2005 yılında üniversite dolayısıyla Eskişehir'e gelmiştir. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümünden 2012 yılında mezun olmuştur. Rap müzisyenliğinin yanı sıra hayatını Resimli Filim Animasyon Stüdyosu'nda animatör olarak kazanmaktadır. Ayrıca TRT Çocuk'taki Maysa ve Bulut adlı çizgi dizide seslendirmen olarak görev almıştır.

Ortaokul ve lise yıllarında söz yazıp basit kayıtlar aldı. Aynı dönem beat yapmaya başladı ve kendi altyapılarını üretti. 2007 yılında memleketi Trabzon'da Zifo'yla tanıştı. 2007 yılında ilk solo albümü olan Aforizma'yı çıkardı. 2008 yılında ikinci solo albümü Hastalık'ı dinleyicilerine sundu. Ardından Zifo ve Nakkaf'la Her Şey Yolunda isimli ortak albümü yayımladı. 2005 yılında üniversite nedeniyle geldiği Eskişehir'de Leşker Asakir'le tanışıp 2008 yılında Batarya Records'u kurdu. Aynı yıl ilk albümleri Senkronize'yi yayımladılar. Bir süre rap müzikten ayrı kaldıktan sonra Leşker'le beraber 2010 yılında Kurşun Batarya albümünü çıkardılar. Aynı dönem solo albümü Fare Kapanı'nı da piyasaya sundu. Ayrıca Joker ile birçok parçaya imza attı. Ancak 23 Nisan 2013 tarihinde yaptığı bir Facebook paylaşımında Allâme, kişisel sebepler yüzünden 11 Aralık 2012 tarihinde Joker ile yollarını ayırdığını duyurdu. 22 Ekim 2013 tarihinde Anıl Piyancı ile "Hiphop Ormanı" adlı parçayı yayımladı.

2 Mayıs 2014 tarihinde Organize Oluyoruz Vol.3 için hazırladığı "Bir Dakika" adlı parçasının video klibi Hiphoplife.PRO adlı kanalda paylaşıldı ve izlenmesi 6 milyonu buldu.

30 Haziran 2015'te Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle "Bu Senin Ellerinde" single'ını yayımladı. "Bu Senin Ellerinde" klibi 3 milyon izlenmeyi geçmiştir.5 Aralık 2015'te Hip Hop Jam İstanbul 2015 festivalinde sahne alan Allâme sahne almadan önce: "Kişisel olarak çıkacağım en büyük sahne olacağı için heyecanlı olduğumu söyleyebilirim. Çok eğleneceğiz." açıklaması yapmıştır. Allâme, rap müzik sektörünün gelişmesi hakkında: "Popüler olan müzik kendini tekrar ederken aslında bir yandan da müzikal yeniliklerin önünü açmış oldu. Sanıyorum ki son dönemin göz önünde olan ve yeni çağın müziği rap olacak. Çünkü biz yıllardır kendimizi çok iyi besledik ve artık sahaya çıkmaya hazırız. Temennim o ki ekrana çıkmanın büyüsü bizi çizgimizden çıkarmasın. Zira bu son derece muhtemel." yorumu yapmıştır.21 Aralık 2015 tarihinde Savaş albümünün içerisindeki "Psişik" adlı parçaya çekilen klip yayımlanmıştır."Psişik" adlı klibi 2 milyon izlenmeyi geçmiştir.

13 Ocak 2017 tarihinde Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle Anakronik albümünü çıkarmıştır.

16 Ocak 2017 tarihinde Red Bull'un Hiphoplife.com.tr ile ortak projesi Serbest Atış'a beatmaker Bugy ile birlikte katılmış ve 4 saatte bir parça hazırlamışlardır.

Rapçi Allame, Antalya Müzik Festivali'nde sahnede evlenme teklif  ettiği iç mimar Gülşah Boncuk ile 9 Eylül 2018’de Eskişehir'de evlenmiştir.

 

Albümleri:

 

Dreams

AV

Işıklar

Gider Oldu

Ya Elil

Barak

Hapishane

Endülüs

Kısır Döngü

Sevilmiyor

Anakronik

Dayan

Gölgeler

Bu Senin Ellerinde

Bir Zombinin Anatomisi

 

Popüler Şarkıları:

 

Işıklar

Dayan

Kenar Mahalle

Batarya Company

Yak Gemilerini (feat. 9 Canlı, Eypio, Yener Çevik)

Bu Senin Ellerinde

İhtilal (Feat. Kodes)

Fareli Köy (feat. Patron)

Yandım (feat. Aspova)

Kısır Döngü

 

KAYNAKÇA: Allame kimdir? (superhaber.tv, wattpad.com, YouTube, Hiphoplife.com.tr, eksisozluk.com, jenerik.xyz, 17.04.2019), Allame Albümleri (muzikdinle.com.tr, 17.04.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör