Elif Çoban

Ekonomist, İş İnsanı

Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü

Ekonomist, iş kadını. Şölen Çikolata CEO’su. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun. Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde yarı zamanlı asistanlık yaptı. Eş zamanlı olarak ekonomi yüksek lisansını bitirdi.

Kariyerinin başında, farklı şirketlerde çalışan Çoban, aile üyelerinin kurduğu Şölen’de ihracat müdürü olarak göreve başladı. Çoban, 2010 yılında gerçekleştirilen yeniden yapılanma ile beş erkek kardeşin ortak kararıyla icra kurulunun başına getirildi.

Çoban’a, 2014 yılında Advertising Age ve MediaCat dergileri tarafından ‘Women To Watch-Fark Yaratan Kadınlar Ödülü, 2016 yılında ise Antalya İş Kadınları Derneği tarafından ‘Yılın Girişimci İş Kadını Ödülü’ verildi. Birçok üniversite ve konferansta konuşmacı olarak deneyimlerini aktaran Elif Çoban, Fortune Dergisi’nin hazırladığı ‘En Güçlü 50 İş Kadını’ listesinde bulunuyor.

Biscolata, Milango, Ozmo, Boombastic, Luppo, Lokkum, Nutymax gibi dünya çapında başarıya ulaşmış markaları bünyesinde bulunduruyor. 2016 senesi cirosu 763 milyon, 2017 hedefi ise 915 milyon TL. Son beş senede toplam 500 milyon TL’ye yakın yatırım yaptı. Toplam çalışan sayısı 2 bine yakın. Hedef pazarlarda güçlü şekilde var olabilmek için yurtdışı ofislerine ağırlık veriyor. Ürünler, Amerika’da Wall-Mart, Publix gibi noktalarda satılıyor. Çoban, Şölen’in Gaziantep’teki toplam 320 milyon TL yatırımla kurduğu çikolata üretim tesisinde, 2 bin metrekarelik alanda Ar-Ge merkezini açtı.

​ KAYNAK: En Güçlü 50 İş Kadını 2017 (fortuneturkey.com, 12.04.2017).           

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör