Barkın Bayoğlu

Sporcu

Doğum
Ölüm
25 Temmuz, 2017
Eğitim
Bilgi Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Motosiklet sporcusu (D. 1975, İstanbul - 25 Temmuz 2017, İstanbul). İstanbul'da başladığı ilkokula, ailesinin İngiltere'ye göç etmesi ile orada devam etti. Belçika'da siyasal bilimler okuyan Barkın Bayoğlu, Türkiye'ye döndüğünde Bilgi Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi.

Bayoğlu'nun motosiklet sevdası İngiltere'de gittiği bir fuarda başladı. Askerden döndükten sonra hobisini mesleğe çeviren Bayoğlu, "İki Teker" ve "Oto Haber" dergilerinde editör olarak çalıştı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki trajik kazada yaşamını yitiren motosiklet dünyasının tanınmış ismi Barkın Bayoğlu, binlerce motosikletli seveni tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Bayoğlu’nun babası Remzi Bayoğlu gözyaşları içinde “Arkamızdan gelen motosikletlileri görseydi çok mutlu olurdu. Başarmış demek ki” dedi.

15 Temmuz Şehitler Köprü’nde 25 Temmuz sabahı eşiyle tartışan emlak danışmanı Buğra Erdem, bir anda otomobilinden inince karşı yönden motosikletiyle gelen Barkın Bayoğlu ile çarpıştı. Erdem olay yerinde Bayoğlu ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Barkın Bayoğlu motosikletseverler tarafından internette ilgiyle izlenen motosiklet test sürüşü ve eğitim videoları yayınlıyor ve motosiklet dünyasında “Altın Elbiseli Adam” olarak tanınıyordu.

 

Binler uğurladı... İsteklere harfi harfine uydular

 

Barkın Bayoğlu’nun cenazesi babası ve arkadaşları tarafından Haydarpaşa Numune Hastanesi morgundan alındıktan sonra binlerce motosikletli Yunus polislerinin ve binlerce motosikletli seveni eşliğinde Çengelköy’deki Kerem Aydınlar Camisine getirildi. Kasklarıyla birlikte cenazeye katılan motor tutkunlarının çoğunlukla siyah giydiği görüldü. Barkın Bayoğlu’nun babası Remzi Bayoğlu oğlunun tabutunun başında gözyaşı döktü. Bayoğlu’nun yakınları ve motosiklet tutkunları cenazenin başında gözyaşı döktü. Bayoğlu’nun cenazesi ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı’na defnedildi.

Cenazeye katılan motosiklet tutkunlarından korna çalmamaları, dengesiz gaz verip gürültü yapmamaları, tek sıra halinde hareket etmeleri, cenazeyi sessizce uğurlamaları istenmişti. Cenazeye katılan binlerce motosiklet tutkunu bu isteklere büyük bir disiplin içinde uydu.

KAYNAKÇA: Altın Elbiseli Adam hayatını kaybetti - Barkın Bayoğlu kimdir? - ntv.com.tr, 25 Temmuz 2017), Binler uğurladı... İsteklere harfi harfine uydular (Burcu Purtul Uçar-Bahar Ünlü, hurriyet.com.tr, 26 Temmuz 2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör