Suna Kıraç

İş Kadını

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman Bölümü

İşkadını. 1941 yılında Ankara’da doğdu. İşadamı Vehbi Koç’un kızı, Rahmi Koç’un kardeşi, Mustafa Koç’un halasıdır. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni ve ardından da Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman Bölümü’nü bitirdi. İş yaşamına 1960 yılında Vehbi Koç’un yardımcılığını yaparak başladı. Zamanla Koç Holding AŞ’nin genel sekreterliğine (1965-70) yükseldi. Ardından Koç Holding AŞ’de; Planlama üyeliği, Genel Sekreter Personel ve İdare Departmanı Başkan Yardımcılığı 1970-77), Yönetim Kurulu üyeliği (Personel ve İdareden sorumlu, 1977-80), Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği (1980-81), Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve İdare Komitesi Üyeliği (1981-87), Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Görevli Üyeliği (Genel İdare, 1987-98) görevlerinde bulundu. 1998 yılından sonra da Koç Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Yönetim Komitesi Başkan Vekilliği görevlerin sürdürdü.

Suna Hanım, eşi ile kurdukları “Suna ve İnan Kıraç Vakfı” bünyesinde İstanbul üzerine binlerce nadir eser toplamış ve 30 bin eserden oluşan dev bir kütüphane  kurdu. Anadolu toprakları üzerinde yaşamış olan bütün uygarlıkların, kültürlerin, inançların ve değerlerin  bugünkü Türkiye'nin  kültürel mirası ve avantajı olduğu düşüncesinden  hareketle enstitü projesini geliştirdi..

Türkiye’nin ilk işadamlarından olan babası Vehbi Koç’un kurduğu Koç Holding’de ikinci kuşak yönetici olan Suna Kıraç; Türkiye’de eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptığı katkılar dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun 23 Eylül 1997 tarihli kararı ile 27 Ekim 1997 günü Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirildi. 1999 yılında, üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding’e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı “London Business School” tarafından “Onur Üyeliği”ne layık görüldü.

Suna Kıraç, son yıllarını “Amyotrophic Lateral Sclerosis” (ALS) adı verilen hastalığın pençesinde mücadele ederek geçirdi. Bu hastalık nedeniyle çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabildi. Eşi İnan Kıraç’la birlikte kurdukları “Pera Müzesi” ve 1 Mart 2007 tarihinde hizmete sundukları “İstanbul Araştırmaları Enstitüsü” ile ülkesine hizmet yatırımlarını sürdürdü. İstanbul’a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Suna Kıraç’ın, 2006 yılında tüm geliri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlanan, editörlüğünü Rıdvan Akar’ın yaptığı Ömrümden Uzun İdeallerim Var adlı anı kitabı yayımlandı.

Suna Kıraç; Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi, Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Robert Koleji Mütevelli Heyeti Üyesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Kurucu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Üyesi, Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi’dir. İngilizce ve Fransızca bilen Suna Hanım, İnan Kıraç ile evli ve bu evlilikten İpek adında bir çocuk annesidir.

HAKKINDA: İslâm Ansiklopedisi (1941-1967), iae.org.tr.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör