Cem Hakko

Modacı, İş İnsanı, Yazar

Doğum
Eğitim
Friburg Üniversitesi Science Economique et Sociale

İş adamı, modacı, yazar. Vakko Holding ve Power Group Yönetim Kurulu Başkanı. İşadamı Vitali Hakko’nun oğlu. 1955 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Türkiye’de bitirdikten sonra farklı kültürleri tanıması için ailesi eğitimine yurtdışında devam etmesine karar verdi. Cenevre’de College du Leman, Strasbourg’da Baccalaureat Ekonomi, Paris’te Ecoles Des Hautes International ve İsviçre’de Friburg Üniversitesi Science Economique et Sociale’de eğitimini tamamladı.

Fribourg Üniversitesi, Toplumsal ve Ekonomik Bilimsel Fakültesi'nde bitirme tezi olarak “Moda Olgusu” adlı kitabı yazdı. Kitapta modanın doğuşunu, gelişimini, modayı yaratan toplumsal ve ekonomik etkenleri bilimsel bir açıdan inceledi. Aynı zamanda moda kavramının psikososyolojik boyutlarının da ele alındığı yapıtta, ayrıntılı örneklere de yer verdi.

Türkiye’de geçirdiği yaz tatilleri sırasında babası Vitali Hakko’nun teşvikleri sayesinde Vakko’da daha çok vakit geçirmeye başlayan Cem Hakko, 80’li yılların başında İstanbul’a temelli dönüş yaptı. Vakko kariyerine hızlı bir giriş yapan Hakko’nun başarılarının ardı arkası kesilmedi. Genç yaşından beri sporla iç içe büyüyen Hakko, profesyonel olarak kayak, yelken, rüzgar sörfü, ralli, karting, Formula 3 ve motocross sporları ile uğraştı. Özellikle kar kayağı, karting ve ralli sporlarında, gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında çeşitli ödül ve şampiyonlukları vardır. Aynı zamanda Formula 1 gibi birçok spor dalının Türkiye’de yaygınlaşmasının öncülerindendir.

Cem Hakko, Vakko’nun ürün panoramasından yola çıkarak 1982 yılında Türkiye’nin genç moda markalarından Vakkorama’yı kurdu. Hobilerini iş hayatına dahil eden Hakko, Vakkorama’yı sadece bir moda markası olarak görmeyip, onu spor ve müzik ile bütünleştirip yepyeni bir yaşam biçimi yarattı. Karadam, Class 1 Dünya Offshore Şampiyonası ve Türkiye Yelken Yarışları gibi birçok büyük organizasyonu Türkiye’ye getirdi.

Müzik tutkunu olan Cem Hakko, 1992 yılında ulusal yayın yapan Power FM ile başlayarak Power Group’u hayata geçirdi. İlklere imza atarak Hakko, Power Group bünyesine sırasıyla Power Records, Power Türk, Power Türk TV, Power Club, Power Xl, Radyo Fenomen’i ekledi.

Cem Hakko, Vakko çatısı altında üstlendiği sorumlulukların yanı sıra Giyim Sanayicileri Derneği, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Ekonomik ve Sosyal Etüdler Derneği, Profesyonel Yöneticiler Derneği (YPO ve WPO), Genç İşadamları Derneği, İstanbul Rotary Kulübü, İstanbul Ticaret Odası, Türkiye İsviçre Ticaret Odası Derneği, Deniz Temiz Derneği, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) gibi yaklaşık 12 dernekte faal olarak görev üstlendi. Vakko bünyesinde sosyal sorumluluk projelerinin yürütülmesine önem veren Hakko, Sosyal sorumluluk etkinlikleri alanında; 17 Ağustos 1999 depreminde yardım grubu öncülüğü, Power Fm "Arkadaşının Anahtarını Al" Projesi, Anneler Günü UNICEF projesi, Power Fm "Dünya Aids Günü" yayın ve uyarı desteği, Power Fm "Sigarayı Bırakma" kampanyası, Fm "For Tommorow Sarı Bileklikler" projesi, Okullara Bağış projesi, Su Projesi, Power Fm "Alkollü Araç Kullanma, Taksi Kullan" projesi, Topraklarımız gidiyor! "El Koyun" gibi projeler destek verdi.

Yaşamını İstanbul’da sürdüren Cem Hakko, karting ve ralli sporlarında, gerek Türkiye'de gerekse yurtdışında çeşitli ödül ve şampiyonluklar kazandı. Aynı zamanda Formula 1 Derneği'nin Kurucu Üyesi de olan Cem Hakko, Motor Sporları ve Organizasyonu Denetleme Kurulu Üyeliğinde de bulundu. Katia, Pia ve Can adlarında 3 çocuk babasıdır. Yabancı dilleri; Fransızca ve İngilizce’dir.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör