Refia Sultan

Osmanlı Hanedanı Mensubu, Hayırsever

Doğum
07 Şubat, 1842
Ölüm
04 Ocak, 1880
Burç

Hayırsever, Padişah Abdülmecid’in kızı (D. 7 Şubat 1842, İstanbul – Ö. 4 Ocak 1880, İstanbul). Annesi Gülcemal Hatun’dur. Beş yaşından itibaren Kur’an-ı Kerim derslerine başladı. Bunun yanında Fars dilini ve hat sanatını öğrendi. Sultan Abdülmecid, çocuklarının müzik eğitimine de önem veriyordu. Bu yüzden Refia Sultan İtalyan piyanist Thressa Romano’dan piyano dersleri aldı. Babasının isteği üzerine 1857’de Kaptan-ı Derya Mehmet Ali Paşa’nın oğlu Ethem Paşa ile evlendi. Evlendikten sonra öğrenimine devam ederek Fransızca dersleri aldı.

Lüks yaşama meyilli olan Refia Sultan, Paris’ten getirttiği arabaları Beyoğlu’nun ünlü Fransız dükkânlarından sipariş ettiği kıyafetleriyle adından söz ettirdi. Bunun yanında hayırsever kimliği ile de bilinen Refia Sultan, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nda (93 Harbi) yaralanan askerlere yaptığı yardımlardan dolayı II. Abdülhamit tarafından “Şefkat Nişanı” ile ödüllendirildi. Bunun yanında ülkenin değişik yerlerinde bulunan din büyüklerinin mezar ve türbelerine çeşitli hediyeler bağışladı.

Refia Sultan genç yaşında yakalandığı hastalık nedeniyle çok sayıda ameliyat geçirdi, tedavi için yurt içinde ve yurt dışında birçok doktora gitti. Ancak tüm bu uğraşlar yeterli bir sonuç vermedi ve Refia Sultan henüz 37 yaşında iken hayatını kaybetti. Yeni Camii Türbesi’ne defnedildi.

“Refia Sultan, Osmanlı Devleti’nin içine düştüğü durumun bir aksi idi. Hasta, bir taraftan mümin bir taraftan da modern. Elbiselerini, arabasını Paris’ten ısmarlıyor. Fransızca öğreniyor. İhtişamı ve iflası bir arada yaşıyor. O dönemde Osmanlı Devleti’nin içine düştüğü durum da Refia Sultan’ın kaderiyle kesişiyor. İmparatorluk; Avrupa’nın gözüyle ölmesi mukadder hasta bir adam. Sultan da amansız bir hastalıkla boğuşuyor, nitekim çok riskli bir ameliyatın sonunda hayata veda ediyor.” (Ayşe Kara)

HAKKINDA: İbrahim Alaeddin Gövsa / Türk Meşhurları (1946), Büyük Larousse (c. 16, s. 9740, 1986),  Çağatay Uluçay / Harem (2001), Çağatay Uluçay / Padişahların Kadınları ve Kızları (2001), Ali Akyıldız / Mümin Ve Müsrif Bir Padişah Kızı Refia Sultan (2003), Ayşe Kara / Refia Sultan (2011).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör