Hayırsever, hanedan mensubu. Beşinci Osmanlı padişahı Çelebi Mehmed’in kızı, II. Murad’ın kardeşi (D. 1407, Amasya, 1485, Bursa). Çandarlı İbrahim Bey ile evlendirildi (1425). İbrahim Bey'in ölümü üzerine Kastamonu'dan Bursa'ya gitti. Burada emirlerden Mahmut Bey ile evlendi. Cem-Bayezid çatışması sı­rasında, Şehzade Cem Bursa’yı aldığı zaman Anadolu’nun kendisine bırakılması için Selçuk Hatun’u II. Bayezid’e iki kişi ile birlikte elçi gönderdi. Selçuk Hatun kardeşkanının dökülmemesi ve Anadolu tarafını Sultan Cem’e vermesi için rica etti. Ancak Bayezid, memleketi ikiye bölmenin zararlarını an­latarak teklifi kabul etmedi. Selçuk Sultan bu olaydan sonra dört sene daha yaşadı ve ölümünde Yeşil Türbe’ye, babası­nın ayakucuna gömüldü.

Selçuk Hatun Camii

Selçuk Hatun, 1450’de, ağabeyi Sultan II. Murad'ın vefatından birkaç ay önce; Bursa'nın Kayhan semtinde, tek minareli küçük bir mescit (şimdi cami olarak anılıyor) inşa ettirdi.

Caminin giriş kapısının üzerindeki Sülüs harflerle yazılmış kitabesinde belirtilmektedir cami asıl ibadet mekanı ve son cemaat yeriyle birlikte dikdörtgen planlıdır Bursa Mescitlerinde sıkça görünen kalkan duvarı üç kemerli açıklık şeklindedir caminin çevre duvarının batı köşesindeki çeşme taş ve tuğla malzeme kullanılarak yapılmış sivri kemerli erken Osmanlı dönemi çeşmesidir cami 1568. 1762 yıllarında 1860'larda ve 2014 yılında onarım görmüştür.

Bu cami 1966 yılında “Eski Eserleri Sevenler Kurumu” tarafından yenilenerek genel bir onarım geçirdi. Selçuk Hatun’un 1451 yılında Edirne’de inşa ettirdiği mescit, 1920'lere kadar “Selçuk Sultan” adını taşıdı. Sonraki dönemlerde İbrahim Halîfe tarafından camiye çevrildi. Bu camii 1877 Osmanlı-Rus Savaşı (93 harbi), sırasında yıkıldı, 2003-05 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarılıp yeniden ibâdete açıldı. Selçuk Hatun bunların yanında Nilüfer Çayı üzerinde “Mihraplı Köprü” adını taşıyan bir taş köprü yaptırdı.

Ayrıca İstanbullu hayırsevenlerin Ocak 2004 tarihinde Yeni Bosna'da yaptıkları görkemli bir camiye Nilüfer Hatun Camii adı verilmiştir.

KAYNAKÇA: İbrahim Alaeddin Gövsa / Türk Meşhurları Ansiklopedisi (1946), Büyük Larousse (c. 17, s. 10305, 1986), İhsan Işık / Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 6, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Selçuk Hatun Camii (bursasevdam.blogspot.com.tr, 08.06.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör