Oya Okan

Toplum Bilim Araştırmacısı

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü

Toplumbilim araştırmacısı. 1959, İstanbul doğumlu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi (1977), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü (1981) mezunu. 1985 yılında İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Bilim Dalında yüksek lisans programına başladı. Aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı. 1987 yılında “Sosyologlarımız ve Tarihi Gerçekler Önünde Prens Sabahaddin” konulu teziyle yüksek lisans programını, 1994 yılında “Batı Düşüncesinde Liberalizm ve Tarihi Koşulları” konulu teziyle doktorasını tamamladı. Çalışmalarını 1995’te yardımcı doçent oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Kurumlar Sosyolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak sürdürdü.

Okan’ın makaleleri Sosyoloji dergisinde Sosyoloji Yıllığı’nda yayımlandı. Sosyoloji dergisinin birkaç sayısında editörlük yaptı. Birçok toplantıda bildiri sundu ve konuşmalar yaptı.

ESERLERİ:

Amerika’nın Dünya Devleti Olma Çabaları ve Türkiye - 500. Yılında Amerika (ortak kitap, 1992), Türk Müziği Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı Çalışma Günleri (ortak kitap, 1993), Batı Düşüncesinde Liberalizm ve Tarihi Koşulları (2001).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör