Ahmet Öncü

Toplum Bilim Araştırmacısı

Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü

Toplumbilim araştırmacısı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu (1985). Aynı yerde yüksek lisans yaptı (1987). Sosyoloji doktorasını Alberta Üniversitesinde (Kanada, 1996) tamamladı. ODTÜ’de (1985-87), Alberta Üniversitesinde (1990-96), Bilkent (1996-98) ve Sabancı üniversitelerinde çalıştı.

Araştırma alanları, örgüt sosyolojisi, politik iktisat ve toplum teorisidir. Makaleleri; Science & Society, Journal of Historical Sociology, International Review of Sociology, New Perspectives on Turkey, Cultural Logic, Mülkiye, Toplum ve Bilim, METU Studies in Development, Evrensel Kültür, Görüş dergilerinde yayımlandı. Envisioning Togetherness: Politics of Identity and Modes of Belonging, Neoliberalizmin Tahribatı, İktisadi Kalkınma, Kriz ve İstikrar: Korkut Boratav ve Oktar Türel’e Armağan, The Ravages of Neo-Liberalism: Economy, Society and Gender in Turkey kitaplarına bölüm yazdı. Andrew Stewart Lisansüstü Başarı Ödülü (1994), Jordin Kaplan Lisansüstü Başarı Ödülü (1995) aldı.

ESERLERİ:

Sosyoloji ya da Tarih: İbn-i Haldun ve Mukaddime Üzerine Bir Deneme (1993), Kapitalizm İnsanlık ve Mühendislik: Türkiye’de Mühendisler-Mimarlar (A. Köse ile, 2000).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör