Korkut Tuna

Toplum Bilim Araştırmacısı

Doğum
03 Haziran, 1944
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü
Burç

Toplumbilim araştırmacısı. 3 Haziran 1944, Balıkesir doğumlu. Edremit İstiklal İlkokulu (1955), Edremit Lisesi (1961), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden “Platon’a Göre Sofistler” adlı lisans tezi ile (1969) mezun oldu. Aynı fakültenin Sosyoloji Kürsüsünde “Yurtdışına İşçi Gönderme Olayının Sosyolojik Eleştirisi” adlı tezi ile doktora (1975) yaptı. 1977 yılında yine aynı kürsüde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1982 yılında yardımcı doçent, 1985 yılında “Şehirlerin Ortaya Çıkış ve Yaygınlaşmaları Üzerine Sosyolojik Bir Deneme” adlı teziyle doçent oldu. 1990 yılında fakülte tarafından görevlendirildiği Fransa’da Institut de Recherches sur les Societes Contemporaines (IRESCO) kitaplığında bilgi sosyolojisi konusunda araştırmalar yaptı. 1991 Yılında Edebiyat Fakültesi dekan yardımcılığına seçildi, 1992 yılında profesör oldu. 1993-96 yılları arasında Sosyoloji Araştırma Merkezi müdürlüğü ve 1994-96 yıllarında Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü müdür yardımcılığı yaptı. Çalışmalarını, İstanbul Üniversitesindeki öğretim üyeliğinin yanında Edebiyat Fakültesi dekanlığı, Sosyoloji Bölüm başkanlığı, Uygulamalı Sosyoloji Anabilim Dalı başkanlığı ve Sosyoloji Araştırmaları Merkezi müdürlüğü yaparak sürdürdü. 

Makalelerini 1989’dan itibaren Sosyoloji, Millî Kültür, Yeni Türkiye, Türk Yurdu, Türkiye Günlüğü dergilerinde yayımladı. İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Dergisi, İÜ İktisat Fakültesi Metodoloji ve Sosyoloji Araştırmaları Merkezi Sosyoloji Konferansları Dergisi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi gibi dergilerin yayın kurulu üyeliklerinde bulundu. Ayrıca bazı kitaplara bölümler yazdı. Sempozyumlara katılarak bildiriler sundu, bu bildiriler sempozyum kitaplarında yer aldı.

ESERLERİ:

Yurtdışına İşçi Gönderme Olayının Sosyolojik Eleştirisi (1981), Şehirlerin Ortaya Çıkış ve Yaygınlaşması Üzerine Sosyolojik Bir Deneme (1987), Batılı Bilginin Eleştirisi Üzerine (1993), Yeniden Sosyoloji (2002).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör