Metin Celal

Yazar, Şair

Doğum
13 Mart, 1961
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümü, İstanbul Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu
Burç
Diğer İsimler
Metin Celal Zeynioğlu

Şair ve yazar. 13 Mart 1961, Ankara doğumlu. Soyadı Zeynioğlu’dur. Göztepe Aryamehir Lisesi mezunu. ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulunda okudu. Yayınevi kurdu ve yönetti, yayınevlerinde editörlük ve Türkiye Yayıncılar Birliğinde genel sekreterlik yaptı. Üç yıl Almanya’da yaşadı. Yazı, şiir ve çevirileri, yönettiği şiir dergileri Yeryüzü Konukları ve Poetika ile Varlık, Sanat Olayı, Oluşum, Broy vb. dergilerde yer aldı.

Başlangıçta “günlük hayatın jargonunu kullanır: Caz yapma bana, faize hücum… Bu şiirleri canlı kılan aktörler ise şunlardır: Bankerler, oğlancılar, keşler, alkolikler, genelev kapısında görevli ‘oğlumuz’, bakireler, frijitler (…)

“Günlük hayata yakın duran bu şiirlerde, günlük hayatın iki yüzü de vardır: Önüne geçilemez, kimi zaman cazibesine teslim olunan akıcılık ve bu akıcılığa set çeken, kimi zaman kesen pıhtılaşma.” (Evren Erem)

“Şair olarak gelişiyle dikkat çekici bir karakterdir Metin Celâl. (…) ‘Tipik ilk’ özelliği gösterir. Ayrıca 1980 sonrası şairler topluluğunun önemli bir kişiliğidir, bu böyle biline.

“Şairimiz, bir çoğumuz gibi 1980 prizmasında kültürel kırılmaya ve politik tutmazlığa uğramıştır. Ve kuşağındaki pek çokları gibi Metin Celâl’den de bazı parçalar kanırtılarak koparılmış ve çitin gerisinde kalmıştır. Bir yarı-yaralı ve yarı-taze hücreli olarak yaşamını sürdürmüştür.” (Adnan Özer)

ESERLERİ:

ŞİİR: Adım Ölüm (1986), Kendi Kendini Tatmin (1989), Konformist (1993), Küçük Hayat Bağları (1999).

ROMAN: Ne Güzel Çocuklardık Biz (2000), Gitmek Zamanı (2003).

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Yeni Türk Şiiri (1999).

DERLEME: Çocuk İsimleri Sözlüğü (1996), 199 Şairden 199 Şiir (Eray Canberk ile, 1998), Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi (1998), Çocuk Şiirleri Antolojisi (1998), Çağdaş Türk Edebiyatı Öykü Antolojisi (2 cilt, 1998), Türk Edebiyatının Öykü Antolojisi (2001).

KAYNAK: Orhan Kahyaoğlu / Söyleşi: Aşklar Hep Can Simidim Oldu – Evren Erem / Metin Celâl Üzerine - Adnan Özer / Metin Celâl ya da Bir Romantiğin Ketumluğu Üzerine – Cezmi Ersöz / Kendi Memnuniyetsiz İçi Çocuk (Sombahar, Eylül-Ekim 1991), G. Emre / Hayat Nasıl Biter? (Cumhuriyet Kitap, 23.12.1993), Cumhuriyet Kitap (29.10.1998), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Vitrindekiler (Cumhuriyet Kitap, 11.2.1999), Gültekin Emre / Metin Celâl Şiiri (Cumhuriyet Kitap, 3.6.1999), Ahmet Murat / Yeni Türk Şiir vs. (Hece, Şubat 2000), TBE Ansiklopedisi (2001), Kadir Aydemir / Metin Celâl ile Söyleşi: “Sürgün Hatırlamaktır” (Virgül, Mayıs 2003), Budala dergisi (Ocak-Şubat-Mart 2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

WHITE LABEL

düzenleyip hayatımı

sığınırdım vakti olmayanların ıssızlığına

korkunun kokusu duyulurdu

ağzımda sabun tadı

sanki dilim değmiş tenine

 

alkol öldürdü hayatın acılarını

kimsenin anlamadığı soğuk bir şakaymışçasına

doğdum ikinci derece akraba evliliklerinde

hep düşler, düşüşlerle

 

o nemli ev, sıcak vanilya kokusu

muayyen günlerde öpiym ağbi muhabbetleri

o dekolte halimiz, mutluluk çubuğu anlar

ve ürpermelerim yargısız infazlarında

 

gereği yoktu hayatı farketmenin

gözünde sıfırdı nominal değerim

sınadım saatleri saatlerle

fosilleştim, katılaştı kimliğim

 

siyanür! bu muydu hayatın anlamı

kaçmağa çalıştığım kimdi

kendimden başka

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör