Lütfü Çakın

Karikatürist, Yazar

Doğum

Karikatürist, yazar. 1962 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu ve çocukluğu doğduğu yerde geçti. Lise öğrenimini Ergani’de tamamladı. İlk karikatürü İzmir’de Yeni Asır gazetesinin Gıcık mizah ekinde yayımlandı. Daha sonra Gırgır, Çarşaf, Limon, Karadeniz (TAKA) Evrensel, Homur ,Kuşadası Postası, Söke Gerçek, Batısöz, Maydanoz, Delidolu, Ergani Haber, Turkish Daily News gibi dergi ve gazetelerde çizmeyi sürdürdü. Çeşitli karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı. Karikatürler adlı albümünü Mustafa Yıldız’la ortaklaşa olarak çıkardılar. Ayrıca Çizgilerin Dansı kitabı yayımlandı. Müslüm Üzülmez’in “Gecenin Islığı”, "Çayönü'ndan Erganiye Uzun Bir Yürüyüş" ve “Ben Bölmeden Geldim Komutanım” adlı kitaplarının karikatürlerini çizdi.

Lütfü Çakın, daha sonra turizm beldelerinde portre karikatürler çizerek yaşamını sürdürdü. Çeşitli kongre ve toplantılarda hekimlerin portre karikatürlerini yaptı. TRT 1 televizyon kanalında “Cafe Magazin” programı ile “Yarınlar Bizim Çocuk” programında doğaçlama karikatürler çizdi…

Evli ve iki çocuk babası olan Lütfü Çakın; Trabzon “kent” konulu yarışmada mansiyonu (1998), Fair Play başarı ödülü (2001), Burdur Müze Müdürlüğü tarihi eser konulu yarışma mansiyonu (2002), Çin 4. LM Karikatür Yarışması “mükemmellik ödülü” (2005), “Mor Doğa Deniz ve Balık” konulu yarışmada İstanbul Oyuncak Müzesi özel ödülü (2007), Çin 7. LM serbest konulu yarışma mükemmellik ödülü (2008), Sinop Kitap konulu yarışma mansiyonu (2010), Burdur Tarihi Eser 2.cilik ödülü (2010), Yeniboğaziçi Gümüş Fulya (KKTC, 2010) gibi ödüllerin sahibidir.

ESERLERİ:

Karikatürler (Mustafa Yıldız’la birlikte, 1999), Çizgilerin Dansı (2005), Karikatürcüler (2009).

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013). 

Karikatür örneği

TMOK Başarı Ödülü

Yalak

Zagreb

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör