Metin Üstündağ

Mizah Yazarı, Karikatürist, Yazar, Şair

Doğum
15 Şubat, 1965
Eğitim
Kasımpaşa Lisesi
Burç

Mizah yazarı, karikatürist, şair. 15 Şubat 1965, Erzincan doğumlu. İlkokulun üçüncü sınıfına kadar doğduğu köyde okudu. Sekiz yaşında geldiği İstanbul’da Kasımpaşa Lisesini bitirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Görüntü Sanatları Bölümündeki öğrenimini tamamlamadı. Önce Çarşaf ve Gırgır gibi mizah dergilerinde çalıştı. Sonra bir grup arkadaşıyla birlikte Limon dergisini kurdu. Ardından Nankör ve Deli adlı dergileri çıkaranlar arasında yer aldı. Adı Leman olarak değişen Limon dergisine döndü. Daha sonra Öküz ve Penguen dergilerini çıkardı. Çalıştığı ve çıkardığı dergilerde yayımladığı karikatür, şiir ve düzyazılarıyla tanındı.

Her yerde görebilirsiniz Metin Üstündağ’ı: Cilvenin, maceranın, jestin buharlaşıp uçtuğu, artık bir delisi bile olmayan mahallelerde.. hayat-ı hakikiye’den sahneleri anında teşhir eden naklen yayın arabalarının kaçak yolcusu kimliğinde.. günü ve geleceği lig fikstürüne dönüştüren akılcı buyurganları köşeden dikizleyen muzip çocuk suretinde..” (Güngör Tekçe)

ESERLERİ:

Langadank (1988), Kımıl Zararlısı Olma Kımılda Biraz (1989), Mavra Zamanı, UGH!, Kalk Gidelim Defteri, Zemheri, Tentürdiyot, Yankı Vadisi (1999), Denemeyenler, Pazar Sevişgenleri (2001), Hasar Tespit Çalışmaları (2002), Pablo Neruda’ya Cevaplar Kitabı (2002), Orhan Veli’lemeler (2002), Üniversitelinin Çırpınışı (2002), Üniversitelinin Çırpınışı (2003), Görüşmeyeli Uzun Zaman Oldu (öykü, 2003).

KAYNAK: Güngör Tekçe / Yaşamının Ardını Annesi Toplar Onun (Cumhuriyet Kitap, 16.11.2000), Aslı Örnek / Ah Ben İflah Olmam (Radikal Kitap, 10.6.2002), Turhan Günay / Metin Üstündağ - Deniz Durukan / O Yürürken Dünya Biraz Aksıyor Metin Üstündağ - Muzaffer Buyrukçu / Üstündağ Harikalar Yaratıyor - Altay Öktem / Hasar Tesbit Tutanağı - Sunay Akın / Neruda’ya Cevaplar ve Orhan Veli’lemeler - Metin Celal / Mizaha ve Edebiyata Eşit Yakınlıkta (Cumhuriyet Kitap, 19.12.2002), Arif Gülderen / Hasar Tespit Çalışmaları (Virgül, sayı: 52, Haziran 2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör