Cem Yılmaz (Oyuncu)

Komedyen, Senaryo Yazarı, Yönetmen, Karikatürist, Oyuncu

Doğum
23 Nisan, 1973
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi Bölümü
Burç

Komedyen, oyuncu, karikatürist, senarist, yönetmen. 23 Nisan 1973, İstanbul doğumlu. Annesinin adı Sabahat, babasının adı Arif’tir. Aslen Sivaslı olan Cem Yılmaz, ilköğrenimini Mehmet Akif İlkokulunda tamamladı. Daha sonra Bahçelievler Kazım Karabekir Ortaokulunu ve Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesini tamamladı. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi Bölümünde tamamladı. Öğrencilik yıllarında Leman adlı mizah dergisinde karikatür çizmeye başladı.  İlk stand-up gösterisini 1995 yılında Leman Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Aynı yılın aralık ayında Beşiktaş Kültür Merkezi’nde (BKM) stand-up gösterileriyle sahne almaya başladı. Komedyen olarak burada düzenlediği gösteriler ile adını duyurmayı başararak günümüze kadar toplamda beş bine yakın kez sahneye çıktı.

Tanınmaya başladığı 90’lı yılların sonundan itibaren stand-uplarının hemen hepsi kapalı gişe oynayarak, kırılması güç bir rekorun sahibi oldu. Türkiye'nin birçok ilinde sahnelediği gösterisini Avrupa'nın önde gelen şehirlerinde ve Amerika Birleşik Devletlerinde yine aynı başarı ile sahneye koydu.

Cem Yılmaz’ın sinema sektörüne adım atması 1998’de yaptığı “Her Şey Çok Güzel Olacak” filmiyle oldu. Daha sonra “G.O.R.A”, “Hokkabaz” ve “Yahşi Batı”, “AROG” gibi Türk seyircisinin severek izlediği filmleri çekti. Son filmi 2015 Kasım ayında vizyona giren “Ali Baba ve 7 Cüceler”’dir. Basında yer alan haberlere göre diğer filmlerinde oldukça yüksek gişe hasılatları yapan Yılmaz, bu filmden umduğunu bulamadı.

Cem Yılmaz yaratıcı ekibinde yer aldığı bu filmlerin yanı sıra farklı filmlerde de oyuncu olarak izleyici karşısına çıktı. Bunlar arasında Organize İşler, Av Mevsimi, Şahane Misafir ve Son Umut gibi önemli projeler bulunuyordu. Ayrıca CM101MMXI FUNDAMENTALS şovunu beyazperdede izleyiciyle buluşturarak bir ilke imza attı.

Kariyeri boyunca birçok markanın reklam yüzü oldu, aralarında Opet, Türk Telekom, Türkiye İş Bankası, Doritos gibi büyük markaların yer aldığı firmalar için başarılı reklam kampanyalarına imza attı. Karikatürlerinin yer aldığı bir kitap ve 3 filminin senaryolarının kitaplaştırılmış hali de okurların yoğun ilgisini çekti.

Sanatçı,  “Sadri Alışık Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, “ 4.Yeşilçam Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” ve “Brussels Uluslararası Bağımsız Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” gibi ödüllerin de dahil olduğu çeşitli ödüllere layık görüldü. 2012’de Ahu Yağtu ile evlenen sanatçının Kemal adında bir oğlu oldu. Ancak evliliği çok sürmedi, 31 Aralık 2013'te Yağtu’dan boşandı.

Tasavvufa İlgisi:

Bir muhabirin sorusu üzerine tasavvufa ilgisi olduğunu açıklayan Cem Yılmaz, "Son zamanlarda tasavvufa ilgi duyuyorum. Ancak bu benim derviş olduğum anlamına gelmez. Evet, biraz mahremiyetime önem veriyorum. Ancak bu ülkede iki tane tasavvuf kitabı okuyan herkes derviş olamaz" dedi.

 

Filmleri:

Her Şey Çok Güzel Olacak (Oyuncu, Senarist, 1997), Vizontele (Oyuncu, 2001), G.O.R.A. (Oyuncu, Senarist, 2004), Organize İşler (Oyuncu, 2005), Hokkabaz (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, 2006)A.R.O.G (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, 2008), Yahşi Batı (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, 2010), Av Mevsimi (Oyuncu, 2010), Zefir (Konuk Oyuncu, 2010)Magnifica Presenza / Şahane Misafir (Oyuncu, 2012), CM101MMXI Fundamentals (Oyuncu, Senarist, 2013), The Water Diviner / Son Umut (Oyuncu, 2014), Pek yakında (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, 2014), Ali Baba ve 7 Cüceler (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, 2015), İftarlık Gazoz (Oyuncu, 2016), Arif v 216 (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, 2018), Karakomik Filmler (Oyuncu, Senarist, Yönetmen, 2019).

 

KAYNAKÇA: Cem Yılmaz (beyazperde.com, erişim: 26 Kasım 2015), Cem Yılmaz (sinemalar.com, erişim: 26 Kasım 2015), Cem Yılmaz (mailce.com, erişim: 26 Kasım 2015), Cem Yılmaz (milliyet.com.tr, erişim: 26 Kasım 2015), Cem Yılmazlı filmler (filmineral.com, erişim: 26 Kasım 2015), Kimse bizden komedi filmi beklemesin (milliyet.com.tr, erişim: 26 Kasım 2015), Cem Yılmaz (sinematurk.com, erişim: 26 Kasım 2015), Robertli Cerrahi Şeyhi vefat etti! Hangi ünlüler Cerrahi Tekkesi müridi? (internethaber.com, 30.06.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör