Kenan Işık

Tiyatro Yönetmeni, Oyuncu

Doğum
01 Ocak, 1947
Eğitim
Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Yusuf Kenan Işık

Tiyatro yönetmeni, oyuncu, yazar. 1 Ocak 1947, Malatya doğumlu. Tiyatroya Malatya Halkevinde amatör olarak başladı. 1963’te lise öğrencisiyken Ankara Meydan Sahnesinde profesyonel oyuncu oldu. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. 1972 yılında dışarıdan sınavlara girerek Devlet Tiyatrosuna girdi. Ankara Halk Oyuncuları, TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) Tiyatrosu ve Ankara Birliği Sahnesinde oynadı. 1973’te Sahne 73 topluluğunu kurdu. Bursa Devlet Tiyatrosunda oyunlar sahneledi. 1978’de Ankara Devlet Tiyatrosunda oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik yaptı. 1988 ‘de ABD’ye davetli olarak gitti. ABD’de ve Almanya’da tiyatro araştırmaları yaptı. Yurda döndükten sonra, 1996-99 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni olarak görev yaptı. İstanbul Devlet Tiyatrosuna yönetmen olarak atandı. 2002 yılında çekilen Yeşil Işık adlı filmde ve televizyon dizilerinde rol aldı. “Bugünün tiyatrosu izleyiciyi sarsıp yenileşme duygusu uyandırmalıdır” diyen Işık, bunun tiyatroda “politik iletişim ile estetik yaratmanın uyumlu bütünlüğü”nde gerçekleşebileceğine inanmaktadır.

Gülben Ergen ve Haldun Dormen'le birlikte başrolünü paylaştığı ''Dadı'' dizisiyle televizyon dünyasına giriş yapan Kenan Işık, 2011-2014 yılları arasında  ''Kim Milyonеr Olmak İѕter'' yarışmasının sunuculuğunu üstlenmiştir. Programın yoğun ilgi toplamasında büyük payı bulunan Işık, 21 Mart 2014 tarihinde spor sonrası girdiği saunadan çıkarken dengesini kaybederek düşmüş ve beyin kanaması geçirmiştir. Bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra Almanya'da özel bir kliniğe yatırılan Kenan Işık'ın tedavisine evde eşi devam ediyor. 

Bebek Uykusu ve Olmayan Kadın ile Kültür Bakanlığı En iyi Oyun, iki kez Kültür Bakanlığı En İyi Yönetmen, Oyun Yazarları Derneği En İyi Yönetmen, TBMM Çocuk Oyunları Yarışmasında mansiyon, ‘İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu?’ ile Eleştirmenler Birliği Ödülü, Makedonya Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Ulvi Uraz Övgüye Değer Oyuncu, İsmet Küntay En İyi Yazar, Uluslararası Lions 118-Türkiye Yönetim Çevresi Sanat Ödülü, Bakırköy Belediyesi Uyarlama Oyun Yarışmasında Başarı Ödülü, Avni Dilligil En iyi Yönetmen, Türk Yazarlar Birliği Roman Uyarlama ödüllerini kazandı. Ayrıca 2000 Hürriyet Kelebek Ödülü, 2000 Rotarak Yılın İletişimcileri Ödülü, Ankara TV Gazetecileri Derneği Ödülü, Magazin Gazetecileri Derneği Ödülü, Selçuk Üniversitesi İletişim Ödülü, İstanbul Üniversitesi İletişim Ödülü, Aydın Doğan Anadolu Meslek Lisesi İletişim Ödüllerini aldı.

ESERLERİ:

TİYATRO: Bebek Uykusu (oyun, 1995), Cumhuriyetin 75. Yılında Türk Tiyatrosu (ortak, 1999).

DENEME: Araf Yazıları (2002), Geçip Gitti Kirpiklerimin Arasından (2004).

HAKKINDA: Tiyatro Ansiklopedisi (1995), Ali Karaçalı - Zeynep Doymuş / Kenan Işık ile Tiyatro Üzerine (Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim dergisi, sayı: 37, Mart 2003), TDOE-TDE Ansiklopedisi (c. 5, 2004).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör