Feyzullah Budak

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme-Maliye Bölümü

Araştırmacı-yazar. 1951, Sivas doğumlu. Sivas Lisesi (1969), İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme-Maliye Bölümü (1973) mezunu. Memuriyete 1975’te SSK Sivas Bölge Müdürlüğünde başladı. 1977’de Maliye Bakanlığı Muhesebat kontrolörlüğüne, 1984’te Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi daire başkanlığına atandı. 1989’da İngiltere’de, London Sels College’de İngilizce, 1990’da London International House’da üst seviye yöneticilik eğitimi gördü. 1990-91 yılında Kültür Bakanlığı müşaviri olarak görev yaptı. 1992’de Maliye Bakanlığına başkontrolör olarak döndü, 1993’te Kırgızistan Cumhurbaşkanı başmüşavirliğine atandı. 1995’te Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi rektör yardımcılığına ve üniversitenin mütevelli heyet üyeliğine atandı.

İlk yazıları, öğrencilik yıllarında iken Sivas’taki  Hizmet, Hakikat, Bizim Anadolu vb. yerel gazetelerde yayımlanmaya başladı. 1993 yılında Kırgızistan Cumhurbaşkanlk başmüşaviri olarak görev yaparken yazdığı yazılar Sivas Hürdoğan  gazetesinde “Orta Asya Mektupları” üst başlığıyla yayımlandı. Gerek Kırgızistan ve Kazakistan’daki aktif hizmetleri ve gerekse bu cumhuriyetler ile ilgili olarak yayımlanmış kitapları münasebetiyle her iki ülkenin Cumhurbaşkanları tarafından takdirname ve şükran belgeleri ile taltif edildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği, Ahmet Yesevi Üniversitesine Yardım Vakfı genel sekreterliği, Türkiye-Kazakistan Dostluk Derneği genel başkanlığı, Türk Ocakları Genel Merkezi Hars Heyeti üyeliği, Sivas Hizmet Vakfı Mütevelli Heyet üyeliği, Ahmet Yesevi Stratejik Araştırmalar Merkezi (AYSAM) Yönetim Kurulu üyeliği, Ahmet Yesevi  Bilim – Eğitim Kümeleri (AYBEK) Yönetim Kurulu üyeliği, Ayhaber ve Bilig dergileri yayın kurulu başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

“Türkiye’de son yıllarda Mağcan Cumabay yaratıcılığının yorulmaz tebligatçısı olan Feyzullah Budak, ne ilginçtir ki, Sovyet döneminde şairin yaratıcılığı ile tanış olabilmeyen Kazakların özlerine Mağcan Cumabay’ın hayat ve yaratıcılığına  dair Kazakça dersler veriyor.” (Güllü Yoloğlu)

“Araştırma ve düşünceleri ile bir sonuca ulaşan Anadolu Türk’ü kardeşimiz  Feyzullah Budak’ın, Mağcan Cumabay Şiirlerinde Millî Kimlik Meselesi hakkında anlattıklarını vaktinde gerektiği gibi anlayıp, gelecek nesillere aktarabilseydik, hiç bir zaman yenilmez, daima büyük zaferlerin sahibi olurduk.” (Süleyman Memet)

“Feyzullah Budak’ın sahip olduğu derin kültürel birikim ve fikrî zenginlik, araştırma-inceleme  niteliğindeki bu esere apayrı bir kimlik  kazandırmış, bir başucu kitabı haline getirmiş.” (Seniha Yalçın)

“Sayın Feyzullah Budak’ın yeni bir kitabı çıktı. Kitap Kırgızistan: Dünü , Bugünü, Yarını adını taşıyor. Kırgızistan hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için güzel bir başvuru kitabı. Sayın Budak Kırgızistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yaptığı dönemi iyi değerlendirdi, güzel hizmetler yaptı ve sonunda bu güzel kitabı da ehliyetle ortaya koydu.” (Namık Kemal Zeybek)

ESERLERİ:

Orta Asya Mektupları (1994), Kırgızistan Dünü Bugünü Yarını (1997), Kazakistan Dünü Bugünü Yarını (1999), Türk Dünyası Üzerine Düşünceler (2000), Mağcan Cumabay Şiirlerinde Millî Kimlik Tanımı (2001), Altay’daki Yüreğim Mağcan Cumabay’a Cevap (2003).

HAKKINDA: Amsterdam Postası (sayı: 12, 1995), Cengizhan Orakçı / Altıncı Şehir (Nisan-Haziran 1997), Namık Kemal Zeybek (Ortadoğu gazetesi, 3.3.1998), Müjgan Üçer (Türk Kültürü,  Haziran 1998), Erciyes Dergisi (Haziran 1998), Dr. Güllü Yoloğlu (Azerbaycan Ayna gazetesi,  16.8.2002), Süleyman Memet (Egemen Kazakistan gazetesi, 23.4.2002), Doç. Dr. Tamila Aliyeva (525. Gazete Azerbaycan, 4.5.2004).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör