Kadir Tuncer

Sendikacı, Yazar

Doğum

Sendikacı, yazar. 1949, Zonguldak doğumlu. İlkokulu memleketinde bitirdi. Özel sektörde çeşitli işlerde çalıştı. Ereğli Kömürleri İşletmesine yeraltı işçisi olarak girdi. Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSIP) kurucuları arasında yer aldı. Aynı partinin Zonguldak il örgütünde yöneticilik yaptı. Siyasal düşüncelerinden dolayı birçok kez gözaltına alındı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi döneminde toplam üç buçuk yıl tutuklu kaldı. Hakkında takipsizlik kararı verilmesi üzerine tekrar TTK’ye girdi ve oradan emekliye (1991) ayrıldı.

Tuncer, işçi olarak çalıştığı yıllarda sendikal hareketler içinde aktif olarak yer alarak çok işçi hareketinin  örgütlenmesinde rol oynadı. Bu eylemleri sırasındaki gözlemlerini, kuramsal bir çerçeve ile birleştirmeye çalışan yazıları, aynı zamanda temsilcisi de olduğu Fabrika gazetesinde çıktı. Belgesel nitelikte hazırladığı araştırmalarını Tarihten Günümüze Zonguldak’ta İşçi Sınıfının Durumu -Kumpanyalar Dönemine Geri Dönüş (1999) adlı kitapta yayımladı.

KAYNAK: Zonguldaklı Yazarlar Zonguldak’ı Yazanlar (1998), Atilla Cesur / Yaşadığımız Gerçekler ya da Iskalanmaya Müsait Bir Kitap (Virgül, Temmuz-Ağustos 1998), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör