Aziz Yıldırım

İnşaat Mühendisi, İş İnsanı

Doğum
02 Kasım, 1952
Eğitim
Ankara Devlet Mühendislik - Mimarlık Akademisi (Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi)
Burç

İnşaat mühendisi, iş adamı ve Fenerbahçe Spor Kulübü eski Başkanı. 2 Kasım 1952 tarihinde Diyarbakır / Ergani’de doğdu. İlk ve orta eğitimini Düzce’de yaptı. Düzce’de Hamidiyespor Kulübü’nde amatör olarak futbol oynadı. Daha sonra Ankara Devlet Mühendislik - Mimarlık Akademisi (şimdiki Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi)’nden inşaat mühendisi olarak mezun oldu. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik firmasının sahibidir. Düzcespor Kulübü’nde fahri başkanlık yaptı.

Aziz Yıldırım, 1990-92 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yönetimde görev aldı. 1991-92 sezonunda futbol şube sorumlusu oldu. 1998 yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yaptı. Başkanlığı döneminde futbol takımı lig şampiyonlukları ile lig ikincilikleri yaşadı, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde takım en başarılı olduğu çeyrek finale ulaştı. 2010-11 sezonunda futbol, kadınlar ve erkekler basketbol ile kadınlar ve erkekler voleybol dallarında beş şampiyonluk yaşadı. Yine onun Başkanlığı döneminde Şükrü Saraçoğlu Stadı parça parça yıkarak yeniden yapılmış, Fenerbahçe Ülker Arena Spor Kompleksi tamamlatmıştır. Düzce Topuk Yaylası’nda kamp tesisleri yapılmış, Faruk Ilgaz tesisleri yenilenmiş, Ankara’da konaklama tesisi yapılması sağlanmıştır.

Aziz Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü'nün kumpasıyla 3 Temmuz 2011’de “Şike Davası” kapsamında “Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” savıyla gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı ve bir yıl tutuklu kaldı. 

3 Haziran 2018 tarihinde yapılan Fenerbahçe Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda aldığı  4 bin 644 oyla başkanlığı kaybetti. Yerine seçilen Ali Koç, 20 bin 736 geçerli oyun 16 bin 92'sini aldı.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), Aziz Yıldırım tahliye oldu! (cnnturk.com, 02.07.2012), Fenerbahçe'de tarihi seçimi kazanan Ali Koç 37. başkan oldu (ntv.com.tr, 02.06.2018).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör