Ahmet Aydeniz

İnşaat Mühendisi, İş İnsanı

Doğum
01 Ocak, 1941
Eğitim
Zincirlikuyu Yapı Sanat Okulu
Burç

İşadamı, inşaat mühendisi. 1 Ocak 1941’de Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde doğdu. İlkokulu Dicle'de okudu. İlçesinde ortaokul olmadığı için orta öğrenimine Ergani’de başladı. Birinci sınıftan sonra, İstanbul’da polis olarak görev yapan ağabeyinin yanına giderek önce İstanbul Şişli Ortaokulu'nu, daha sonra Zincirlikuyu Yapı Sanat Okulu'nu bitirdi. Okulu bitirir bitirmez Tekel Genel Müdürlüğü İnşaat Dairesi'nde inşaat teknisyeni olarak işe başladı. Akşamları ise Sultanahmet Akşam Tekniker Okulu'na devam ediyordu. Ancak terör olayları yüzünden öğrenimini yarıda bırakarak diyerek askere gitti. Askerliğini Artvin'in ilçesine bağlı Bostancılar köyünde öğretmen olarak tamamladı. Askerlikte dönüşte Gaziantep SSK Hastanesi inşaatında inşaat teknisyeni olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde Gaziantep, Adana amatör futbol takımlarında ve Mecidiyeköy Gençlik kulübünde bir süre futbol oynadı.

1967 yılında Feriha Hanım ile evlendi. Elazığ Yapı işleri 10. Bölge Müdürlüğü'nde 1974 yılma kadar kontrol, kesin hesap ve inceleme bürolarında çalıştı. Bu arada bölgedeki kendisini tanıyan birkaç müteahhitten, birlikte çalışma teklifleri almaya başlamıştı. Kimileri aldığı maaşının birkaç katı maaşla yanlarında çalışmasını, kimileri ortaklık yapmayı teklif emişti. Bu tekliflerin arasında Osman Kara'nın oratklık davetini kabul ederek hayatının yeni bir dönemine adım attı. Buradaki başrılı bir işhayatı döneminin ardından 1974'te kendi firmasını kurdu. 1979 yılma kadar Elazığ'da çalıştıktan sonra Ankara'ya taşındı.

Ankara'da çalıştığı dönemlerde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden de mezun olarak yüksek öğrenim diplomasını aldı. Şirketini giderek büyütüp, yurdun birçok yerinde konut, sosyal tesisler, hastahaneler, cezaevleri; özellikle GAP bölgesinde büyük çaplı sulama projeleri, gölet ve barajlar yaptı. Sonraki yıllarda yurt dışından da işler alarak çalışma hayatını yurtiçi ve yurtdışı boyutlarında sürdürdü.

Adını taşaıyan inşaat anonim şirketinin yönetim kurulu başkanı Ahmet Aydeniz, çalışmalrında elde ttiği başarıları nedeniyle birçok ödüle layık görüldü. Şirketi, en yüksek vergi ödemede defalarca ön sıralarda yer aldı. Mesela 1990 yılında Ankara çapında birinci, Türkiye çapında yedinci oldu. Yüksek istihdam yaratması sebebiyle ASO, ATO gibi kuruluşlarca ödüllendirildi. Firması en çok, erken iş teslimi ile tanındı.

İşhayatında gösterdiği başarının sırrını, bazı ilkelere bağlı kalmasını gösteren Ahmet Aydeniz, mesleğinde vazgeçemediği bu ilkeleri şöyle sıralamıştır:

Gerek devlette olsun, gerek özel sektörde, son derece adil olmak benim vazgeçemediğim ilkem oldu. Hiç bir zaman taraflı olmamak, her konunun olumlu yönünü aramak, etik olmak. Her türlü olumsuzlukta dahi vatanını sevmek yine her türlü olumsuzlukta dahi kendini bırakmamak. Her insanın mutlaka yapacağı bir iş olduğunu bilmek. Bile bile hata yapmamak, bir başkasına veya vatana millete zararı olmamak şartıyla insanlık için yapabileceği her şeyi yapmak. Bildiğin işi yapmak, yaptığın işe gereken önemi vermek, en iyi şekilde yapmaya çalışmak. Her olaydan bir ders almak. Peşin hükümlü olmamak, her olayı iyice anlayıp öyle karara varmak. Her türlü ortamda, şartlar ne olursa olsun yalnızca insan olduğunu, ve karşındaki kişinin de bir insan olduğunu bilmek...

Her insanda mutlaka bir tolerans payı olmalı. Ancak bilgisini ve becerisini insanlardan esirgememeli. Olduğundan fazla veya eksik göstermemeli, olduğu gibi görünmeli. Gösterişten veya küçümsemeden kaçınmalı, politik olmamalı. Kendisine ve yaptığı işe saygısı olmalı ve hiç bir zaman saygınlığını kaybetmemelidir. Netice olarak, adam gibi adam olmalıdır.

Ağaç sevgiyle de tanınan Ahmet Aydeniz, Ankara'ya taşındıktan sonra ihtiyaç fazlası malzeme ve araçların muhafazası amacıyla Gölbaşı'nda aldığı 38 dönümlük araziyi bir süre sonra meyve ağaçları ile donattı. Ağaçlar meyve vermeye başlayınca, içindeki ağaç sevgisi biraz daha alevlendi. Boş kalan zamanını ve enerjisinii değerlendirmek, çalışma alışkanlığımı kaybetmemek ve bir nebze de olsa ilgimi dağıtmak için daha çok ağaç dikmeye yöneldi. Gölbaşı'ndaki çftliğini büyüttükten sonra Kaman'da, Urfa'da araziler aldı. Diktiği ağaçların sayısı bir milyonu geçen  Ahmet Aydeniz, yaşamını Ankara’da sürdürmektedir.

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör