Aykut Mısırlıgil

Diş Hekimi, Tıp Doktoru, Akademisyen, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Yüksek Okulu

Akademisyen, diş hastalıkları profesörü. 1949 yılında Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır Nümune Hastahanesinde uzun yıllar hizmet veren merhum Op. Dr. Muhittin Mısırlıgil’in oğludur. İlkokul eğitimini Diyarbakır Ziya Gökalp İlkokulu’nda tamamladıktan sonra Diyarbakır Maarif Koleji’ne girmiş ve 1968 yılında buradan mezun olmuştur. 1968-1973 yılları arasındaki Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Yüksek Okulundaki eğitimini “üstün başarı” ile tamamlamıştır.

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine 1974 yılında asistan olarak giren Dr. Aykut Mısırlıgil, İngiltere British Council bursunu kazanarak 1976-1977 yıllarında, Londra Eastman Dental Hospital ve Birmingam Dental Hospital'da doktora çalışmalarında bulundu. “Apikal granulomlu ve kistli dişlerde aerob-anaerob bakteriyolojik tetkikler” konulu teziyle 1978 yılında “Mikrobiyoloji doktoru” unvanını aldı. 1984 yılında Tıbbi Mikrobiyoloji bilim dalında “Doçent”, 1990 yılında da “Profesör” unvanını aldı. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimlerine bağlı olarak Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalında ikinci bir doktoraya başladı ve 1994 yılında da bu doktorasını verdi.

Türkiye’nin Ağız Mikrobiyolojisi alanında ilklerinden olan Dr. Mısırlıgil, dünyanın 50’den fazla ülkesinde tıp ve diş hekimliği alanlarında incelemeler yapmıştır. Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Tabipler Birliği, Ankara Diş Hekimleri Odası, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti, Ankara Mikrobiyoloji Derneği, Viral Hepatitle Savaşım Derneklerine üye olup, çeşitli tarihlerde ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış ve ödül kazanmış 105 civarında orijinal makalesi ve ayrıca yine ulusal ve uluslararası toplantılarda tebliğ edilmiş 50 bilimsel araştırması bulunmaktadır.

Dr. Mısırlıgil’in Tıp ve Diş Hekimliğinde Genel ve Özel Mikrobiyoloji ve Ağız Mikrobiyolojisi isimli (2012) iki adet basılmış tıbbi kitabı vardır. Sanat Tarihi ve Arkeoloji özellikle Diyarbakır ve yöresi ile ilgili yayınlar okumak, araştırma yapmak, geziler düzenlemek ve Diyarbakır’ın yüksek kültürünün tanıtımını yapmak en büyük uğraşıdır. Prof. Dr. Zeynep Mısırlıgil ile evli olup, Dr. Mehmet Selçuk Mısırlıgil isminde bir oğlu vardır.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 4, s. 128, 2003), Kendisinden alınan bilgiler (Ocak 2013), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör