Avni Odabaşı

Karikatürist

Doğum
Eğitim
Endüstri Meslek Lisesi (Manisa)

Karikatürcü. 1957'de Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Başarı beldesinde doğdu. Babası bir öğret­mendi. Bu nedenle Silvan'da başlayan ilköğretimini Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde tamamladı. 1977 yılında Endüstri Meslek Lisesi’ni Manisa'da bitirdi. Tabela ressamlığı yaptı.12 Eylül askeri darbe sonrasında (1982) yılında politik nedenlerden dolayı tutuklandı. Çesitli cezaevlerinde yattı ve karikatüre burada başladı. İlk karikatürü 1983 yılında “Gırgır" mizah dergisinde yayımlandı. İlk kişisel sergisi 1985 yılında İstanbul'da açıldı. Ardından 1986 yılında “Girgir” dergisinin düzenlediği "İçeriden Dışarıya Sevgilerle " adlı karma karikatür sergisinde cezaevi konulu çalışmaları sergilendi.1986 yılında cezaevinden tahliye olduktan sonra "Dışarıya Merhaba" adlı kişisel sergisini Türkiye'nin 36 il ve ilçelerine taşıdı.

 Karikatürle cezaevi olgusunu gündeme getiren Odabaşı, yurtdışında da sergi açması konusunda çeşitli teklifler aldı. Fakat, siyasal nedenlerden dolayı pasaport verilmediği için, bu sergileri gerçekleştiremedi.

12 yıl sonra pasaport yasağının kalkmasının ardından 1998 yılında, Wuppertal Şehir Kütüphane'nin resmi davetlisi olarak Almanya'ya gelip, "Türkiye'den Politik Karikatürler" adlı sergisini gerçekleştirdi.Türkçe ve Almanca hazırladığı "Düşünceme Dokunma"adlı ilk karikatür albümünü de burada imzaya sundu. İlk yurtdışı sergisi Alman medya ve basınında yer aldı, bu gazetelerde karikatür kritikleri yaptı.

"Karikatürcüler Derneği" üyesi olan Odabaşı'nın karikatürleri, Amerika'nın Türkiye'de çıkardığı "Dateline Turkey", Yunanistan'ın "Anti ve Pontiki", Küba'nın "Detede", Kıbrıs '"Akrep" dergisinde; Almanya'nın "Frankfurter Rundschau" ve "Die Tageszeitung" gazetelerinde ve Fransa'nın "Amnesty Internatonal" broşürlerinde, İtalya'nın "Premio Satira Politica", Kore'nin "Taejen" karikatür albümlerinde eserleri yayınlandı. İtalyan göçmen dergisi "Emigrato"nun düzenlediği "Göçmenlik ve Mizah" konulu uluslararası karikatür sergisindeki bir çalısması, kartpostal olarak basıldı. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 4 ödül aldı.

  Halen Almanya'nın Frankfurt Şehri’nde karikatür sanatcısı olarak yaşamını sürdüren Avni Odabaşı evli ve iki kız çocuğu babasıdır.  Evrensel gazetesinde "Çizik" adlı köşesinde çizmektedir.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 4, s. 181, 2003), http://www.ivid.it/fotogallery, İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör