Algan Hacaloğlu

Devlet Bakanı, Siyaset ve devlet adamı, Ekonomist, İnşaat Mühendisi, Milletvekili

Doğum
10 Nisan, 1940
Eğitim
Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü
Burç

İnşaat Yüksek Mühendisi, Planlamacı ve Ekonomist; Siyaset ve Devlet Adamı, XIX., XX. ve XXII. Dönem İstanbul Milletvekili - 50. Hükümet Devlet Bakanı. 10 Nisan 1940'ta Rize Fındıklı'da doğdu. Baba adı Abdullah Ragıp, anne adı Naime'dir.

Robert Kolej ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını inşaat mühendisliği alanında ABD Carnegie-Mellon Üniversitesi'nde, işletme ekonomisi alanında da Pittsburgh Üniversitesi'nde tamamladı.

Algan Hacaloğlu, DPT'de İktisadi Planlama Uzmanı, Daire Başkanı, Müsteşarlık Müşaviri ve Yüksek Planlama Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde özel sektörde "Yurtdışı İşler Genel Koordinatörü" olarak çalıştı. Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin (SHP) kurucu üyesi oldu. Türk Tarih Kurumu ile Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) kurucu üyeliklerinde bulundu.

Algan Hacaloğlu, SHP ve CHP’den XIX., XX. ve XXII. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 50. Hükümet'te Devlet Bakanlığı yaptı. XX. ve XXII. Dönem'de AGİT Parlamentosu, Türkiye-AB KPK'nın Üyesi oldu.

Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca bilen Hacaloğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.        

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), CHP'de 'sahte üye' sessizliği (cumhuriyet.com.tr, 27.05.2010), Algan Hacaloğlu - Türkiye Büyük Millet Meclisi (tbmm.gov.tr, 02.02.2020), Algan Hacaloğlu Haberleri - Algan Hacaloğlu Kimdir (haberler.com, 02.02.2020), Algan Hacaloglu (tr-tr.facebook.com, 02.02.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör