Benyamin Netanyahu

Siyasi parti lideri, Siyaset ve devlet adamı, Başbakan

Doğum
21 Ekim, 1949
Eğitim
MIT Sloan İşletme Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Benjamin Netanyahu, Binyamin Netanyahu. Benjamin Ben Nitai

İsrailli siyasetçi ve devlet adamı, siyasi parti lideri ve İsrail’in 9. Başbakanı.

Tam adı: Benjamin Ben Nitai. Çeşitli kaynaklarda adı Benjamin Netanyahu, Binyamin Netanyahu, Bibi Netanyahu olarak da geçmektedir.  

Başbakanlığının yanı sıra Likud Partisi’nin başkanlığı, İsrail parlamentosu milletvekilliği, İsrail Dışişleri Bakanlığı görevlerini yürütmektedir. Netanyahu, İsrail doğumlu ilk başbakandır.  

Netanyahu, 21 Ekim 1949 tarihinde, aslen Filistin toprakları içerisinde bulunan, günümüzdeki İsrail'in Tel Aviv şehrinde dünyaya geldi.

Müslüman Kudüs'te büyüdü ve ilk eğitimini burada aldı. Netanyahular, Litvanya Yahudileriyle akrabadır. Babası Yahudi tarihi profesörü, Hebrew Ansiklopedisi'nin ilk editörü ve Zeev Jabotinsky‘in yardımcısıydı. Netanyahu'nun abisi Yonatan 1976'da Entebbe Operasyonu sırasında öldürüldü.  Netanyahu 14 yaşındayken ailesi ile birlikte Birleşik Devletler'e göç etti. Philadelphia'nın bir banliyösü olan; Township'e yerleştiler. Cheltenham lisesi'nde eğitim gördü.

1956-1958 yılları arasında ve 1963-1967 yılları arasında ABD'de Philedelphia eyaletinde yaşayan Netanyahu, 1967 senesinde liseden mezun oldu ve İsrail'e geri döndü.

İsrail Güvenlik Kuvvetlerine yazılan Netanyahu savaş eğitimi aldı ve Sayeret Matkal kuvvetlerinde takım lideri oldu. Burada birçok görev aldıktan sonra ABD'ye döndü ve 1975 senesinde mimarlık üzerine lisans programını bitirdi.

1977 senesinde ise MIT Sloan İşletme Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bu dönemde -siyasi rakiplerine göre- "milli kimlik bilinci ve sadakati eksik olduğu için" sırf Amerikalılar doğru telaffuz edebilsin diye adını Benjamin Ben Nitai olarak değiştirdi.

Eğitimi esnasında, Boston Danışmanlık Grubu'nda çalıştı. Mezuniyet sonrası Netanyahu, İsrail'e döndü ve bir mobilya şirketinde kısa bir süre pazarlamacılık yaptı

Üç evlilik yaptı: Sara Netanyahu (e. 1991), Fleur Cates (e. 1981–1984), Miriam Haran (e. 1972–1978). Üç çocuğu var: Yair Netanyahu, Noa Netanyahu-Roth, Avner Netanyahu.

 

Siyasi Hayatı:

 

18 Haziran 1996 – 6 Temmuz 1999 tarihleri arasında ilk defa Başbakanlığa seçilen Netanyahu İsrail’in en genç başbakanı oldu. Bu dönemde iktidarı, sadece 3 yıl sürdü.

Kısa olmasına rağmen baskılarla dolu iktidar sürdü. Ağlama duvarı tünelinin yeniden açılması yönünde verdiği talimatın ardından, Filistinliler ve İsrailliler arasında başlayan çatışmalarda onlarca Müslüman öldürüldü.

İktidarının ilerleyen döneminde ise “şahin” duruşuna ters düşecek bir karar alarak, Batı Şeria‘daki El Halil kentinin kontrolünün büyük bir bölümünü Filistinlilere devretmek zorunda kaldı.

1997’de aldığı bu karardan bir yıl sonra, Yaser Arafat‘la anlaşmaya vararak, Batı Şeria’nın kontrolünün yüzde 13’ünü Filistin Yönetimi’ne bıraktı.

Mayıs 1999’da kendi kararıyla yapılan erken seçimlerde, İşçi Partisi karşısında yenilgiye uğradı ve hemen ardından Likud Partisi liderliğini de Ariel Şaron‘a kaptırdı. Politikayı bırakmaktan başka çaresi kalmadı. Ama politikadan uzak duruşu çok uzun sürmedi.

2002’de İsrail İşçi Partisi'nin koalisyondan ayrılmasının ardından dış işleri bakanlığı koltuğu boşaldı ve Müslüman Kasabı olarak bilinen başbakan Şaron, Netanyahu’yu dışişleri bakanı olarak atadı.

2003 İsrail meclis seçimlerinden sonra Şaron, Dışişleri Bakanlığını Silvan Shalom’a, Ekonomi Bakanlığını ise Netanyahu’ya teklif etti. Netanyahu bakanlıkta bağımsız kararlar alabilmek şartıyla bu görevi kabul etti.

Netanyahu uzun zamandır çözülemeyen birkaç konuda, özellikle de bankalar sistemi konusunda -İsrail halkına göre-  başarı gösterdi.

Netanyahu, 2004 senesinde meclisi Gazze planı referanduma götürülmezse istifa etmekle tehdit ettiyse de, bir süre sonra çark etti ve ultimatomunu kaldırıp Knesset’teki programı oyladı.

2005 Ağustos’unda ise İsrail kabinesi Gazze’den çekilme planını onayladıktan kısa bir süre önce istifasını verdi.

Şaron, Likud’den geri çekildikten sonra, Likud için en güçlü lider adaylarından biri Netanyahu'ydu. 20 Ararlık 2005’de oyların yüzde 47sini alarak liderliği ele geçiren Netanyahu, Mart 2006'daki Knesset seçimlerinde Likud Kadima ve İşçi partisinin arkasından üçüncü sırada yer aldı ve muhalefet lideri olarak görev yaptı.

Ağustos 2007’deki seçimlerde Netanyahu yeniden Likud’un başkanı seçildi ve bundan sonraki başbakanlık seçimlerinde yüzde 73’lük oyla aday gösterildi, bu seçimlerde Danny Danon'u açık ara geride bıraktı.

Netanyahu, 2009 Şubat’ında yapılan meclis seçimlerinde Likud’un başbakan adayıydı. Tzipi Livni’nin koalisyonu oluşturamaması Likud’u anketlerde önde gösteriyordu ama İsrail seçmeninin 3’de biri kararsızdı.

Gerçek seçimlerde Likud en fazla sandalyeyi alan ikinci parti oldu, Livni’nin partisi bir sandalyeyle Likud’u geçti. Buna rağmen sağ kanat partilerin çoğunluğu alması sebebiyle, Netanyahu zafer ilan etti.

14 Ağustos 2009 tarihinde, Netanyahu bir konuşma yaptı. Konuşma, canlı olarak hem İsrail’de hem de Arap dünyasının büyük bölümünde  yayınlandı. Bu konuşmanın konusu, Orta Doğu Barış süreciydi. İlk defa, "İsrail’in yanında bir Filistin devleti de var olsun" fikrini ortaya koydu ve bu konuşma aynı zamanda Obama’nın 4 Haziran Kahire konuşmasına cevap olarak algılandı.

Netanyahu, kurulmasını istediği Filistin Devleti'nde, bölgenin gerçek sahibi olan Filistinlilere, adeta sadece nefes alma hakkı tanıyordu.

Dünyanın birçok ülkesinden bu fikre karşı mesajlar yayınlandı.

31 Mart 2009 tarihinden bu yana Netanyahu’nun Başbakanlık görevi ile birlikte Filistinli Müslüman halkın direnişi de devam etmektedir.

 

KAYNAKÇA: Benyamin Netanyahu Kimdir  (timeturk.com, 22.10.2019), Binyamin Netanyahu kimdir?  (yeniakit.com.tr, 22.10.2019), Benjamin Netanyahu Kimdir? (haberler.com, 22.10.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör