Arap kökenli, İsveçli Müslüman R&B şarkıcısı, söz yazarı ve müzik yapımcısı. 16 Temmuz 1981’de Lübnan’da doğdu.

İlk albümü Thank You Allah (Teşekkür Ederim Allah) 2009'da piyasaya sürülmüş ve uluslararası çapta bir başarı elde etmiştir. İkinci albümü Forgive Me (Beni Bağışla) 2 Nisan 2012 tarihinde piyasaya sürüldü. Dünya çapında tanınan başarılı sanatçı, Türkiye'de de farklı şehirlerde konserler verdi. Konya’da verdiği konserde 15.000 kişilik salon taşmıştır.

Maher Zain, sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte İsveç'e taşındı. Orada Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünü bitirdi. Üniversiteden sonra müzik endüstrisine katıldı ve Fas doğumlu İsveçli yapımcı Nadir Khayat (sahne adıyla RedOne) ile iletişime geçti.

Nadir Khayat, New York'a taşınınca Maher müzik kariyerini sürdürebilmek için onun peşinden gitti ve Kat DeLuna gibi sanatçılarla çalışmaya başladı.

27 yaşındayken İsveç'e geri yaptığı bir yolculukta İslamiyet'e bir kez daha bağlanmış ve müzik yapımcılığından vazgeçerek ilahi tarzında R&B söylemeye karar vermiştir.

2009 yılının ocak ayında, Maher Zain, Awakening Records ile ilk albümü için çalışmalara başladı. Thank You Allah isimli albümü perküsyon versiyonlarının da dâhil olduğu ikisi bonus şarkı olan on beş şarkıyla 1 Kasım 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Kısa süre sonra da bazı parçaların Fransız versiyonları yayınlanmıştır.

Maher ve Awakening Records Facebook, YouTube ve iTunes gibi medya araçlarını kullanarak albümün tanıtımını yapmışlardır. 2010 yılının başlarında müziği oldukça ilgi uyandırmış ve internet üzerinde çok sayıda takipçi toplamıştır.

2010 yılının sonunda Malezya'da Google arama motoruyla en çok aranan ünlü isim olmuştur. Malezya aynı zamanda tanıtımlarını en başarılı geçirdiği ülkedir. Albümü Thank You Allah 2010 yılının en çok satan albümü olması sebebiyle Warner Music Malaysia tarafından 8 platin plak ile ödüllendirilmiştir.

2011'deyse, albümü Thank You Allah Endonezya'da Sony Music Indonesia tarafından çifte platin plak ile ödüllendirildi.

Maher, temel olarak İngilizce şarkı söyler fakat daha sonradan popüler şarkılarını başka dillerde de yayınlamıştır. Şarkılarından olan "Insha Allah", örnek olarak; şu anda İngilizce, Fransızca, Arapça, Türkçe, Malay ve Endonezyaca versiyonları mevcuttur. Bir diğer şarkısı, "Allahi Allah Kiya Karo" ("Devamlı Allah'ı Zikretmek"), Urduca'da söylenmekte ve Pakistan doğumlu Kanadalı şarkıcı İrfan Makki'yi de dâhil etmektedir. Maher ayrıca İrfan Makki'nin ilk albümü olan "I Believe" (İnanıyorum) isimli albümünde aynı ada sahip olan parçasında yer aldı.

2010'un Ocak ayında, Maher Zain 'Ya Nabi Salam Alayka' isimli şarkısı Ortadoğu'nun en büyük radyosu Nujoom FM tarafından En İyi İlahi ödülüne layık görüldü. Sami Yusuf, Hussein Al-Jismi ve Mohammed Mounir gibi göze çarpan diğer şarkıcıları da geride bırakmış oldu.

Albümleri:

 

2009 - Thank You Allah

2012 - Forgive Me

One Turkish Version

Forgive Me (Vocals Only - No Music Version)

 

Single'ları:

 

2009: "Palestine Will Be Free" (Filistin Özgür Olacak)

2010: "Insha Allah" (İnşallah)

2010: "The Chosen One" (Seçilmiş Kişi)

2011: "Freedom" (Özgürlük)

2011: "Ya Nabi Salam Alayka" (Ey Peygamber, Huzur Senin Üzerine Olsun)

2011: "For The Rest Of My Life" (Ömrümün Geri Kalanı Boyunca)

2014: "Samih"

2014: "Nas Teshbehlena"

 

Popüler Şarkıları:

 

Mawlaya (Arabic Version)

Aşk-ı Muhabbet (Turkish Version)

Ya Nabi Salam Alayka

Mawlaya

Medina

Ya Nabi Salam Alayka (Arabic Version)

Radhitu Billahi Rabba

Allahi Allah Kiya Karo

Assalamu Alayka (Arabic Version - Bonus Track)

Insha Allah 

 

KAYNAKÇA: Maher Zain - Ya Nabi Salam Alayka (Turkish Version - Türkçe (Awakening Music YouTube - 17 Ağustos 2011), Maher Zain - Aşk-ı Muhabbet (Turkish-Türkçe) Awakening Music(YouTube, 22 Haziran 2016), Maher Zain'den yeni şarkısına Erdoğan'lı klip (Anadolu Ajansı YouTube - 1 Haziran 2018), Maher Zain Kimdir?  (sabah.com.tr, 19.08.2019), Maher Zain kimdir (haberturk.com, 19.08.2019), Maher Zain kimdir? Gelin birazda yakından tanıyalım  (facebook.com, Türkçe Çeviri: Nagihan Savaş, Hazırlayan: Cengiz Aydemir, 19.08.2019), Maher Zain kimdir?  (magazinhaberleri.com, 19.08.2019), Maher Zain kimdir? (haberlutfen.com, 19.08.2019), Maher Zain Yaşı, Geldiği Yer (last.fm/tr, 19.08.2019), Maher Zain albümleri (haberlutfen.com, 19.08.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör