Çetin Akdeniz

Şarkıcı, Müzik Yapımcısı, Müzisyen

Doğum
15 Eylül, 1967
Eğitim
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı
Burç

Müzisyen, şarkıcı, ses ve saz sanatçısı, müzik yapımcısı. 15 Eylül 1967 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Ordu Perşembelidir. İlkokulu İstanbul’da tamamladı. Daha sonra bağlama yapımında bir efsane olan babası Ragıp Akdeniz’in de etkisiyle, 1978 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı giriş sınavlarında büyük bir başarı gösterdi ve burada eğitimine devam etti.

Konservatuarda çalgı eğitim bölümüne giren sanatçımız, ortaokul, lise ve üniversite bölümlerini bitirdi. 1989 yılında eğitimini tamamlayan sanatçımız, 1991 yılında bitirme tezini vererek, çalgı eğitimi bölümü mezunu oldu.

Aynı yıl yüksek lisans sınavını kazandı ve burada eğitimine devam etti. 1993 yılında derslerini tamamladı ve iki yıllık tez çalışmasından sonra, “Ordu Türküleri Üzerinde Analiz Çalışması” isimli bitirme tezini de vererek, yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Konservatuar eğitimi sırasında başta bağlama hocası Nidâ Tüfekçi olmak üzere, birçok hocası tarafından çok sevildi. Derslerinde çok başarılı olmasının da bunda çok etkisi vardı.

1985 yılında bir taraftan konservatuar eğitimine devam eden sanatçımız, bir taraftan da müzik piyasasında faaliyet göstermeye başladı.

Daha 18 yaşındayken bağlamasıyla o dönemin çok ünlü sanatçılarının plak ve kasetlerinde refakat etmesi, birçok kişi tarafından takdirle karşılandı. Eşlik ettiği albüm sayısının 5.000 den fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Bu albümlerin birçoğunda bağlamasıyla, bazen eşlik ettiği sanatçının bile önüne çıktığı olmuştur. Özellikle bu çalışmalarda parmaklarının hızlılığı, kendine has bir mızrap tekniği, sağlam ve kuvvetli ses basma özelliğiyle, Çetin Akdeniz tarzı ortaya çıktı.

Bu birikimlerini severek paylaşan sanatçı, birçok da öğrenci yetiştirdi. Amerika, Fransa, Belçika, Almanya, Yunanistan ve Avustralya gibi ülkelerden gelen yabancı konuklara bağlama dersleri verdi.

Kendi branşı olan halk müziği albümleri dışında, değişik müzik türlerindeki çalışmalarda da bağlamasıyla eşliklerde bulundu.

Zülfü Livaneli, Ahmet Kaya, Tarkan, Mustafa Sandal, Serdar Ortaç, Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses, Kayahan, Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Fatih Erkoç, Sertab Erener, Haluk Levent, Leman Sam, Seldâ Bağcan eşlik ettiği değişik türdeki sanatçılardan sadece bir kaçı.

Reklam ve film müziklerinde de faaliyet gösteren sanatçımızın bağlama tınıları, kulağımıza burada da hitap etmiştir. Recep İvedik, A.R.O.G, Kahpe Bizans, Gönül Yarası, Keloğlan Kara Prense Karşı bu filmlerden bazılarıdır.

Sanatçımız Çetin Akdeniz, ayrıca 1991 – 1993 yılları arasında T.R.T. İstanbul Radyosunda bağlama sanatçısı olarak aktif görev almış, sayısız albüm çalışmasının yanı sıra, birçok TV ve radyo programlarına da katılmıştır.

Yurt içi ve yurt dışında birçok konser verdi. Ayrıca “Enstrümantal Folk Müzik” ve “Anadolu’dan Ezgiler” isimli iki de bireysel albümü bulunmaktadır.

Stüdyo, konser, TV, radyo programlarını halen faal bir şekilde sürdüren sanatçımız, İstanbul’da “Mavi Nota Halk Türküleri Topluluğu” isimli bir de halk müziği korosu çalıştırmaktadır.

1994 yılında Derya Akdeniz ile hayatını birleştiren sanatçının, Ata isminde bir oğlu ve Derin isminde bir de kızı vardır.

 

Albümleri:

 

Enstrümantal Folk Müzik

Anadolu’dan Ezgiler

Bağlama Virtüozu, Vol. 2

Bağlama Virtüozü

 

Popüler Şarkıları:

 

Trakya Karşılaması

Urfa Divan Ayağı

Topal Oyun Havası

Pancar Pezik Değil Mi?

Ezgi Akşamı

 Fethiye Kocaoğlan Zeybeği

Bağlama Uvartürü

Kaşık Havası

Kadıoğlu Zeybeği

Kaytağı

 

KAYNAK: Çetin Akdeniz Resitali'ne Büyük İlgi (haberler.com, 7 Mart 2008), Çetin Akdeniz Kimdir? (turkudostlari.net, 13 Ocak 2018), Çetin Akdeniz (cetinakdeniz.org, 28.03.2020),  Çetin Akdeniz (eksisozluk.com, 28.03.2020), Çetin Akdeniz (sinematurk.com, 28.03.2020), Çetin Akdeniz (turku.com.tr, 28.03.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör