Şeref Değer

Tiyatro Yönetmeni, Müzisyen, Oyun Yazarı

Doğum
Ölüm
02 Eylül, 2015

Müzisyen, tiyatro yönetmeni ve yazarı (D. 1928’de Diyarbakır – Ö. 2 Eylül 2015, Diyarbakır). Babasının adı Ömer olup, beş kardeşten üçüncüsüdür, üç kardeşini genç yaşlarda kaybetmiştir. Aynı zamanda Diyarbakır’ın ünlü avukatlarından derlemeci ve araştırmacı Cemil Değer’in hem amcazadesi hem de kayın biraderidir.

Şeref Değer, ilk, orta ve liseyi Diyarbakır’da okudu. Şark Bülbülü Celal Güzelses’in kurduğu Halk Musiki Cemiyeti’nde korist olarak çalışmalara katıldı. Ağabeyi Edip Değer’le birlikte, "Kanun Adamı" ve "O Cihan" adlı oyunları sahneledi. "Kontak Kâtip", "Bir İlan Hatası”, "Üç Kişiye Bir Yatak", "Kral Faruk Eğleniyor" adlı tuluat oyunlarıyla, Diyarbakırlıların 1950’li yıllarda vazgeçilmezleri oldu.

Ayrıca, Şeref Değer’in çok sayıda kendine ait parodileri vardır. Bunlardan en çok bilinen ve sevilenleri olarak; "Agop Dırdıryan", "Yemeklerin Mahkemesi", "Mardin Hatırası", "Kerem’in Maç Nakli", "Çatlak Plak", "Til Alo Radyosu" ile "Kahkahalı Meryemo" sayılabilir. Diyarbakır’da yaşamını sürdüren Şeref Değer, 1961 yılında evlendiği İskenderunlu Şehrizan hanımdan; Melik, Metin ve Yalçın isimlerinde üç çocuk babasıydı. 2 Eylül 2015 günü Diyarbakır’da vefat etti. Berat Camisi’nde kılınan öğlen namazının ardından Mardinkapı Mezarlığında toprağa verildi

KAYNAK: Recep Acay / "Değer, Şeref" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör